Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2022 - Kościół Opatrzności Bożej

- Życie ludzkie i świat budowany bez Boga, w końcu obracają się przeciw samemu człowiekowi. Łamanie Bożych przykazań, zejście z drogi wytyczonej przez Boga, jest niczym innym, jak popadnięciem w niewolę grzechu, a zapłatą za grzech – powie św. Paweł – jest śmierć! – mówił abp Władysław Ziółek podczas dzisiejszej liturgii stacyjnej celebrowanej w Kościele pw. Opatrzności Bożej w Łodzi.

O dekalogu, który jest wyrazem woli Boga względem Jego ludu mówił w swoim słowie skierowanym do wielkopostnych pątników arcybiskup senior. – Pan Jezus podkreśla, że przyszedł, aby wypełnić prawo czyli wypełnić jego suchą literę ożywiającym Duchem. Objawia nam jednocześnie, że tym Duchem, może być tylko Miłość. Święty Paweł powie to niezwykle dobitnie – miłość jest doskonałym wypełnieniem prawa! Sam Jezus jest wzorem tego spełnienia prawa miłości oddając się Ojcu w posłuszeństwie na drzewie krzyża. – podkreślił hierarcha.

Przywołując postać św. Jana Pawła II ksiądz arcybiskup senior wskazał na to, że – człowiek współczesny dał się uwieść największej pokusie jaką jest relatywizm moralny. Uwierzyliśmy w to, że sami możemy decydować o tym, co jest dobre, a co jest złe! Jesteśmy skłonni wybierać spośród Bożych przykazań tylko te, z którymi się zgadzamy, które według nas są aktualne. Traktujemy wówczas wiarę jak supermarket, do którego wchodźmy, żeby samodzielnie  wybrać to, co wygodne, potrzebne, co przynosi nam korzyść i przyjemność. – zauważył kaznodzieja.

Liturgię zakończyła wspólna modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia.