Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2022- Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi

Ostatnia liturgia stacyjna III tygodnia Wielkiego Postu, której przewodniczył ksiądz biskup Marek Marczak, celebrowana była w Kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi, gdzie posługuję duszpasterską pełnią ojcowie pasjoniści.

Przywołując liturgię słowa hierarcha w swojej homilii wskazał na postać celnika i powiedział  - Pan Jezus chce nas dziś zapytać, czy  przypadkiem ty nie jesteś faryzeuszem? Może prowadzisz dobre i porządne życie ale drażnią cię inni. Obmawiasz, poniżasz, nie odnosisz się do nich z szacunkiem, nie dostrzegasz w nich godności. Jednym słowem nie zachowujesz przykazania miłości, ale żeby sobie to zrekompensować zachowujesz niektóre przykazania. A może już zapomniałeś skąd one się biorą, że wywodzą się z przykazania miłości Boga i bliźniego? – pytał hierarcha.

- Pycha – przeciwieństwo pokory sprawia, że udajemy, że się modlimy, a tak naprawdę modlitwa jest okazją do pogardy naszymi bliźnimi i próby manipulacji Bogiem dla naszego samouwielbienia. Jak bardzo kontrastuje faryzejska modlitwa z modlitwą celnika – grzesznika, który ma świadomość swojego grzechu.- zauważył bp Marczak.

- Ta dzisiejsza ewangelia przypomina nam, że autentyczna modlitwa nigdy nie prowadzi nas ani do samouwielbienia – to przykład faryzeusza. To przykład, kiedy wymieniamy Bogu nasze zalety, wszystkie cnoty, wszystkie dobre uczynki. Nie prowadzi do potępiania siebie – to przykład celnika. Prawdziwa modlitwa, dobra modlitwa zawsze prowadzi nas do uznania i zobaczenia zła w naszym życiu, być może do odkrycia zła w naszym życiu. Prawdziwa modlitwa prowadzi nas do odnalezienia jedynego rozwiązania na zło  - a mianowicie do wyznania go przed Bogiem i prośby o lekarstwo miłosierdzia. – podkreślił kaznodzieja.

W najbliższym tygodniu wielkopostni pątnicy mdlić się będą w następujących świątyniach:

28.03. – poniedziałek – Miłosierdzia Bożego
29.03. – wtorek – św. Antoniego z Padwy