Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 732
Abp Ryś: wiara nie jest handlem, Chrystus nas nie kupuje i my Go nie kupujemy!

- Wiara nie jest żadnym handlem, nie jest kupowaniem niczego. Chrystus nas nie kupuje i my Go nie kupujemy! Panie oto zostawiliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą – mówił św. Piotr. Kiedy apostołowie zostawili wszystko, to nie dlatego, by kupić sobie królestwo, ale zostawiali wszystko z miłości do Jezusa. – tłumaczył metropolita łódzki.

W kościele rektoralnym Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim zainaugurowano – po kilku latach nieobecności – Dominikańską Szkołę Wiary – comiesięczne wykłady na temat wiary w życiu codziennym. Wieczornej Eucharystii przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś.

Odwołując się do dzisiejszej ewangelii – metropolita łódzki zwrócił uwagę na osobę bogatego młodzieńca i powiedział – nic w tym złego, że ma, niech się tym cieszy, niech tego używa. Nie dlatego ma to sprzedać, że jest to coś złego, tylko jest wezwany do takiej postawy, o której mówi Piotr w drugiej części Ewangelii – zostawiliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą! Problemem nie jest to, co się zostawia. Istotne jest to, kogo się kocha. Jezus mu zaproponował wiarę, która jest relacją miłości – spotkaniem dokonującym się w miłości. On jednak postanowił pozostać na poziomie tego co jest normą, przepisem, przykazaniem, zasadą. – zauważył abp Ryś.

- Bóg jest całym dawaniem i możemy być cali dawaniem. Tego nas uczy Eucharystia. Bóg nam daje całego siebie, a ile za to możecie dać? Co za to możecie dać? Jest jedno, cop dać możecie – swoje ciało i swoją krew! Życie, za życie! Miłość za miłość. Tu nie ma miejsca na inną walutę, kupowanie, sprzedawanie! – zauważył abp Grzegorz.

Po zakończeniu Mszy świętej metropolita łódzki wygłosił wykład na temat - rozpoczętego dziś przez Ojca Świętego Franciszka w Rzymie – Synodu o synodalności, opierając się o jeden z fundamentalnych tekstów synodalnych Dz. 10.

Wskazując czym powinien być Synod o synodalności łódzki pasterz zauważył, że – synod jest wtedy, kiedy usłyszysz, co Duch Święty mówi przez twoich braci. Bo jak nie ma we mnie tego oczekiwania, co Duch mówi przez innych, to będzie się działo źle. Posłuchaj co Bóg mówi przez usta drugiego. Spotkanie, słuchanie i rozeznawanie obecności działania Ducha Świętego! Ostatecznie Duch Święty pilnuje misji Kościoła. – podkreślił prelegent.

- Dużo się mówi o synodalności, ale zatrzymuje się tylko na tym jak zarządzać Kościołem. Synod jest o misji, synod test o tym, że Duch wypycha nas do ewangelizacji i wypycha nas razem wspólnie. Jak rozmawiamy o tym, by się zamknąć, to jest to jakaś demokracja w Kościele, ale nie jest to synodalność. Synodalność jest wtedy, kiedy rozeznajemy gdy Duch nas prowadzi do ewangelizacji. – zaznaczył.

Synod o synodalności w Archidiecezji Łódzkiej zostanie uroczyście rozpoczęty w najbliższą sobotę  - 16 października o godz. 18:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej

Galeria zdjęć