Autor: Siostry Karmelitanki Bose w Łodzi
Nowenna ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w łódzkim Karmelu

W dniach 7-15 lipca br. w łódzkim klasztorze karmelitanek bosych będzie trwała Nowenna ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, którą poprowadzą o. Tomasz Nowak OP (7-9 lipca), o. Marcin Ciechanowski OSPPE (10-12 lipca) oraz ks. Dominik Chmielewski SDB (13-15 lipca). W dzień odpustu Matki Bożej tj. 16 lipca br. Mszy św. o godz. 12:00 przewodniczyć będzie J.E. Bp Ireneusz Pękalski, a sumie odpustowej o godz. 18.00 będzie przewodniczył J.E. Ks. Abp Mieczysław Józef Mokrzycki – arcybiskup metropolita lwowski, były sekretarz św. Jana Pawła II.

Przygotowujemy się do uroczystości Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, głównej Patronki naszego Zakonu – mówi s. Maria Weronika od Najświętszego Oblicza OCD, przełożona łódzkiego Karmelu. – Z tej okazji zapraszamy wszystkich spragnionych, głodnych i strudzonych na Nowennę ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Maryja chroni tych, co do Niej należą... Ona cały czas spieszy, by pomagać każdemu człowiekowi…Szkaplerz jest macierzyńskim znakiem Maryi. To przywilej dla wszystkich, którzy go pobożnie noszą, zachowując czystość według stanu i odmawiając naznaczoną modlitwę , że kto w nim umrze niw zazna ognia wiecznego i zostanie wybawiony z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci.

Nowenna będzie odprawiana codziennie o godz. 18.00 w kościele pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy klasztorze sióstr karmelitanek bosych przy ul. Św. Teresy 6 w Łodzi. Każdego dnia po Mszy św. będzie możliwość przyjęcia szkaplerza.

Szkaplerz karmelitański NMP z Góry Karmel jest związany z historią i duchowością Zakonu Karmelitańskiego od XIII w. Św. Jan Paweł II tak się modlił: Święta Maryjo, Matko Nadziei, Najświętsza Dziewico Karmelu, osłoń swoim szkaplerzem jak tarczą opieki miasta i wsie, łańcuchy gór i morze, mężczyzn i kobiety, sieroty i cierpiących, wiernych synów Kościoła i zbłąkane owce. Ty,  która w każdym sercu posiadasz żywy ołtarz, przyjmij modlitwę twojego ludu. Gwiazdo morza i latarnio światła, pewna pocieszycielko ludu pielgrzymującego, kieruj krokami świata w jego ziemskim pielgrzymowaniu, aby kroczył drogami pokoju i zgody, ścieżkami Ewangelii, postępu, sprawiedliwości i wolności. Pojednaj braci ze sobą, aby zniknęła nienawiść i aby zostały przezwyciężone podziały i bariery, aby zagasły konflikty i urazy. Spraw, aby Chrystus był naszym pokojem, aby Jego pojednanie odnowiło ludzkie serca, aby Jego słowo było zaczynem i nadzieją  dla ludzkiej społeczności.

Matko Kościoła i wszystkich ludzi. Zachowaj wierność Chrystusowi. Podtrzymuj  i ożywiaj jedność Kościoła . Spraw, aby  wszystkie narody uznawały wspólne pochodzenie, i przeznaczenie, aby się nawracali i miłowali  jako dzieci jednego Ojca w Jezusie Chrystusie naszym Zbawicielu, w Duchu Świętym, który odnawia oblicze ziemi na cześć i chwałę Trójcy Przenajświętszej. Amen.

Modlitwa do Matki Bożej Szkaplerznej

Święta Maryjo, Dziewico kontemplacji

Królowo i Ozdobo Karmelu

Siostro nasza we wchodzeniu na Górę Karmel,

Matko nocy ciemnych

i jasnych chwil naszego życia

Zamku i Mieszkanie Trójcy

Łagodne tchnienie Ducha Świętego,

Żywy Płomieniu Miłości.

Ty, która jesteś Dziewicą modlitwy,

która kontemplujesz tajemnice swojego Syna

słuchając i rozważając Jego słowa,

uproś nam ducha modlitwy

i uczyń nas świadkami obecności Boga w życiu.

Ucz nas ścieżek, które prowadzą na Świętą Górę chwały.