Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 841
Abp Ryś: W modlitwie odkrywamy wolę Bożą, a w Duchu ją wypełniamy

„W modlitwie odkrywamy wolę Bożą, a w Duchu ją wypełniamy. To nas czyni krewnymi Jezusa”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy Św. sprawowanej w domowej kaplicy, która była transmitowana na kalane YouTube Archidiecezji Łódzkiej.

Rozważając Ewangelię Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na to, że dzisiejsze Słowo pokazuje nam trzy możliwe odniesienia do Jezusa. „To pokazuje nam bardzo wyraźnie co sprawia, że stajemy się członkami Jego duchowej rodziny i że stajemy się dla Niego braćmi, siostrami i matkami”- mówił duchowny.

Pierwsza relacja, to relacja Jego krewnych, którzy wybierają się do Niego po to, aby Go pouczyć i powstrzymać. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że całe napięcie polega na tym, czy najbliżsi wejdą doi środka czy pozostaną na zewnątrz. „Jest w tym wielki dramat, że więzy krwi jakie łączą ich z Jezusem nie popychają ich do tego, aby stać się Jego uczniami, ale popychają ich do tego, aby pouczyć Jezusa”- mówił Metropolita Łódzki.

Druga relacja to postawa uczonych w Piśmie, który przychodzą do Jezusa, aby powiedzieć Mu, że jest opętany. „Dramat ich postawy polega na tym, że mimo iż są uczonymi w Piśmie to omawiają nawrócenia. Wyjaśniają Pisma, a jednocześnie jest w nich opór na działanie Ducha Św.”- powiedział Abp Ryś.

Przedstawienie trzeciego model relacji z Panem Jezusem nie rozpoczyna się zachęcająco, bo mówi o tłumie, który zgromadził się wokół Pana. „Ten tłum w tym wydarzeniu staje się rodziną Jezusa. Pierwszym momentem tej przemieniany jest to, że Jezus spogląda na wszystkich zgromadzonych wokół Niego. To spojrzenie nie jest tylko rejestrujące, ale jest to spojrzenie, które dąży do spotkania wzrokiem. To jest moment kiedy to spotkanie staje się osobiste i staje się modlitwą, która jest nawiązaniem głębokiej relacji”- wyjaśniał Ksiądz Arcybiskup.

Na zakończenie rozważań Abp Ryś dodał, że jest wielką wartością znać Pismo i nauczyć się o Jezusie, ale istotne jest też spotkanie się z Jezusem oko w oko i oddanie się Duchowi, którego Jezus udziela. „W modlitwie odkrywamy wolę Bożą, a w Duchu ją wypełniamy. To nas czyni krewnymi Jezusa”- powiedział Metropolita Łódzki.

Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup podziękował wszystkim za ten czas spędzony na duchownej łączności podczas transmisji Mszy Św. sprawowanych w kaplicy domu biskupiego. „Na ten moment zawieszamy transmisję. Dziękuję wszystkim, którzy z nami codziennie byli i bardzo cenię ten rodzaj wspólnoty, który się wytworzył”- powiedział duchowny.