Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 370
Abp Ryś: za jedność owiec Jezus płaci własnym życiem

W Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski Metropolita Łódzki mówił o tym, jak budować jedność w podzielonym społeczeństwie. Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy Św. sprawowanej w domowej kaplicy.

Metropolita Łódzki rozważając słowa Ewangelii zwrócił uwagę na to, że Dobry Pasterz daje się poznać po wielu posługach wobec owiec. Jest tym który je karmi, prowadzi je. „W dzisiejszej Ewangelii Dobry Pasterz jest ukazany jako ten, który gromadzi owce. Wilk zaś rozprasza owce.”

Ważne jest, że za jedność owiec Jezus płaci własnym życie. „Ceną gromadzenia owiec jest to, że Jezus daje życie. Tu jest perspektywa św. Stanisława. Jest on widziany jako patron jedności Polski, która musi się odrodzić z rozbicia. Ta jedność była związana z oddaniem życia przez niego. Polska odrodzą się z męczeństwa św. Stanisława”- mówił Abp Ryś.

Ksiądz Arcybiskup podkreślił także, że i dziś mamy wciąż podziały i rozbicie w Polsce. Mówił także, że słowo Pana Jezusa mówi w jaki sposób jedność się buduje: nie ciągnąc owce za sobą, ale oddając życie za owce. „Może jest tak, że wszyscy o tę jedność wołają, ale nikt nie chce za nią zapłacić, zwłaszcza wtedy gdy na zapłata może dużo kosztować”- powiedział duchowny.

Na zakończenie homilii Metropolita Łódzki powiedział, abyśmy Jezusowi Dobremu Pasterzowi przez Dobrego Pasterza jakim okazał się św. Stanisław- patron jedności, polecali nasz Kościół i społeczeństwo w tych wszystkich miejscach gdzie istnieją podziały i rozbicie. „Czytajmy z dzisiejszego słowa zobowiązanie dla nas i w jaki sposób można jedności usłużyć”- zakończył kaznodzieja.