Pożegnanie śp. ks. kan. Ryszarda Twardowskiego

Dziś wieczorem wierni oraz duchowieństwo pod przewodnictwem metropolity łódzkiego – księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia - pożegnali śp. ks. Ryszarda Twardowskiego - pierwszego proboszcza i budowniczego świątyni pw. św. Marka Ewangelisty w Łodzi na Bałutach.

W słowie wprowadzenia do liturgii metropolita łódzki przypomniał postać zmarłego kapłana wskazując na Jego zaangażowanie w życie Kościoła Łódzkiego najpierw jako wikariusza, potem duszpasterza młodzieży, a wreszcie proboszcza nowopowstałej parafii na łódzkich Bałutach.

Homilię żałobną wygłosił ks. Andrzej Miłosz – kolega kursowy Zmarłego oraz jego następca na urzędzie proboszcza parafii św. Marka. – Dzisiaj Kościół Łódzki z naszym arcypasterzem oraz my kapłani – twoi współbracia – oraz koledzy ze studiów z seminarium, dzisiaj ci dziękujemy za wszystko. Cieszymy się z tego, co tu nam zostawiasz, co zostawiasz w Kościciele Łódzkim. Nic się nie zmarnuje, bo to wszystko owocuje – przynosi nowe owoce. Ty obumarłeś jak ziarno pszenicy w glebie, ale wydałeś owoc i ten owoc wydaje kolejne owoce. Dziękujemy ci za wszystko, co zostawiasz – nie tylko w tym 47-letnim kapłaństwie w różnych miejscach, gdzie posługiwałeś i na różnych placówkach i w różnych posługach duszpasterskich. Dziękujemy ci także jako parafianie za trud tworzenia tej wspólnoty parafialnej, ale także za tę świątynię, która jest domem naszego uświęcania. Niech Bóg będzie twoją nagrodą! – mówił kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem Zmarłego pożegnał przedstawiciel wspólnoty parafialnej oraz o. Maciej Plewka (redemptorysta) – obecny proboszcz parafii.

Zmarły śp. ks. kan. Ryszard Twardowski odszedł do Pana w niedzielę 21 marca br. w 71 roku życia i 47 roku kapłaństwa. Był proboszczem i budowniczym kościoła parafii pod wezwaniem Świętego Marka Ewangelisty w Łodzi, oraz Kanonikiem Honorowym Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej.