Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 770
Abp Ryś: rodzina jest miejsce przeżywania wiary | Niedziela Świętej Rodziny

O tym, że rodzina jest miejscem przeżywania wiary mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Eucharystii sprawowanej w Niedzielę Świętej Rodziny. Msza Św. sprawowana była w kaplicy domu biskupiego.

Ksiądz Arcybiskup w swojej homilii mówił, że dzisiejsza Liturgia słowa koryguje nasze myślenie. „My jak mówimy Święta Rodzina to myślimy Jezus, Maryja i Józef. To jest prawda, ale dzisiejsze słowo bardzo nam poszerza obraz rodziny. Przestrzega nas przed takim modelem 2+1. To jest nasz obraz cywilizacyjny. W tym obrazie bez przerwy gubimy tą wielopokoleniowość”- mówił Metropolita Łódzki.

Dalej w swoich rozważaniach do słowa Abp Ryś zwrócił uwagę na to, że potomkiem, który był obiecany Abrahamowi był Jezus. Rodowód Jezusa zaczyna się właśnie od Abrahama. „W Jezusie my stajemy się dziećmi Abrahama i w związku z tym jego dziedzicami. Liturgia Słowa pokazuje nam rodzinę możliwe najszerzej od Abrahama do każdego z nas. To jest święta rodzina”- mówił kaznodzieja.

Abp Ryś podkreślił, że nie ma rodziny Jezusa bez Jego przodków. „Jezus wyrasta z wiary Izraela, z wiary która sięga Abrahama. Nie patrzymy na Święta Rodzinę jako tylko na wzór, ale jak na swoją rodzinę. Historia sięgająca Abrahama, to historia sięgająca naszej rodziny.”

„Dzisiejsze czytania pokazują nam, że rodzina jest miejscem przeżywania wiary”- mówił Ksiądz Arcybiskup. „Rodzina jest przestrzenią przeżywania wiary i to co od samego początku widać to, że jest to przestrzeń obdarowania.”

Przed błogosławieństwem Metropolita łódzki zaprosił do uczestnictwa w Eucharystii, która w najbliższym tygodniu będzie sprawowana w Archikatedrze Łódzkiej o godzinie 8:00 w ramach Europejskich Dni Młodych. Msze Św. będą transmitowane na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej.