Katechumenat w Kościele jest Skarbem - przyjęcie do Katechumenatu

- Jak bardzo trzeba Bogu dziękować za to, że każdego roku daje nam tych naszych braci i siostry, którzy idą do Chrztu jako ludzie dorośli, a my wraz z nimi możemy tę drogę przeżywać i pytać się jeszcze – co my w sobie odnajdujemy z takiej gorliwości, takiego wyczucia jakie oni posiadają? – mówił do katechumenów abp Grzegorz Ryś.

W I Niedzielę Adwentu – już tradycyjnie - w katedralnej parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Łodzi, podczas Mszy św. akademickiej o godz. 19:00 miał miejsce obrzęd przyjęcia do Katechumenatu dorosłych. którzy tym samym rozpoczynają swoje przygotowanie do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej.

Uroczystemu rozpoczęciu Katechumenatu przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, który w drzwiach świątyni przywitał kandydatów do chrztu pytając ich o imię oraz oczekiwania wobec Kościoła Bożego. Następnie naznaczył znakiem krzyża ich czoła i narządy zmysłów, po czym wręczył im krzyż – znak miłości Chrystusa i Jego zwycięstwa nad grzechem, śmiercią i szatanem.

Tuż przed homilią ksiądz arcybiskup wręczył katechumenom księgę Pisma Świętego mówiąc: przyjmij Ewangelię Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, abyś Go lepiej poznał i wierniej naśladował.

- Katechumenat od starożytności do dzisiaj zawsze rządził się taką właśnie dyscypliną – jest skarb, ale musisz jeszcze na niego poczekać. – tłumaczył w homilii metropolita łódzki. – Jest skarb, ale jeszcze nie dla ciebie, jeszcze nie w tej chwili. Oni nie mogą jeszcze z nami zmówić Wyznania Wiary, dlatego wbrew porządkowi po homilii będzie najpierw modlitwa wiernych, a gdy wyjdą będzie Wyznanie Wiary. Jaki to jest przywilej pomodlić się Symbolem Wiary – móc odmówić Wierzę w Boga! – zauważył kaznodzieja.

Ksiądz arcybiskup zwrócił uwagę na to, że - jesteśmy lata świetlne od takiej logiki prowadzenia człowieka do wiary! Dlatego katechumenat jest tak ważny. Jan Paweł II mówił, że katechumenat jest wzorcową katechezą. Gdybyśmy według tego wzorca prowadzili naszą katechezę, nie byłaby obowiązkiem z którego się człowiek wypisuje, ale byłaby przedmiotem pożądania. Wreszcie mogę usłyszeć ten tekst, mogę zapamiętać, mogę się nim modlić – jakie to szczęście! – zaznaczył.

Po zakończeniu homilii i modlitwie powszechnej  - w myśl tej wielowiekowej tradycji -katechumeni, którzy dotąd siedzieli w pierwszym rzędzie w katedrze, udali się na tył świątyni.

Przygotowanie do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej dorosłych składa się z trzech etapów. Do każdego z nich katechumeni przygotowują się w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przy Bazylice Archikatedralnej w Łodzi. Zakończenie tego kilkumiesięcznego katechumenatu będzie miało miejsce w Wigilię Paschalną 2021 roku.