Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 4044
Wyjątkowy pierścień! – pamiątka Areny Młodych 2019
Udostępnij

Na każdego z uczestników tegorocznej Areny Młodych czekała wyjątkowa niespodzianka. Tą niespodzianką była wierna kopia XII wiecznego pierścienia, który został odnaleziony na ziemi łódzkiej - w okolicy Tumu.

- W latach 2009 – 2011 prowadziłem badania archeologiczne na grodzisku - w dawnym grodzie w Tumie pod Łęczycą. – tłumaczy Waldemar Stasiak – kustosz Muzeum Etnograficznego w Łodzi.  – Jednym z największych odkryć, jakiego udało się nam dokonać na tym grodzisku w czasie naszych wykopalisk, było odkrycie 9 - kątnego pierścienia wykonanego z wysokiej próby srebra, pokrytego inskrypcją o głębokiej symbolice chrześcijańskiej.- podkreśla Kustosz.

"TOT VIVAS FELIX * QUOT VIVIT * TEPORA FENIX" – „Obyś żył szczęśliwy, ile lat żył Feniks” Zawarta w 33 literach inskrypcja swoją symboliką nawiązuje do ilości lat ziemskiego życia Chrystusa, a mitologiczny Feniks, który odradza się z popiołów nawiązuje do Chrystusa, który po trzech dniach zmartwychwstał odrodził się do życia.

- Kiedy jakiś czas temu nasze muzeum odwiedził ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, bardzo zainteresował się tym pierścieniem i jego znaczeniem. – mówi prof. dr hab. Ryszard Grygiel – dyrektor Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. – Arcybiskup Ryś pytał czy byłaby możliwość wykonania formy tego pierścienia i przygotowania jego wiernej kopii, przystałem na tą propozycję i tak – z tego, co wiem – kopia taka została przygotowana. – dodaje dyrektor.

Należy wspomnieć – z dużym prawdopodobieństwem – że pierścień ten wg Historyków należał kiedyś do jednego z wyższych dostojników kościelnych – biskupa lub opata, gdyż w tamtych czasach w Tumie znajdowało się opactwo benedyktyńskie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego.

Podarowany młodym pierścień ma im przypominać o szczęściu, które mogą otrzymać tylko od Boga i o tym, że zawsze mogą się odrodzić ze śmierci do życia, z grzechu do wolności.

Udostępnij