Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: święci to są dzieci Boga | Uroczystość Wszystkich Świętych

„Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy.”

„Święci to są dzieci Boga. Ci są świętymi, którzy to dziecięctwo Boga, miłość Boga, naturę Boga odnajdują”- mówił w swojej homilii Metropolita Łódzki w Uroczystość Wszystkich Świętych.

Eucharystia, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś sprawowana była w kaplicy domu biskupiego. W swoim słowie Abp Ryś odniósł się do drugiego czytania z pierwszego Listu św. Jana. „To czytanie mówi nam, że kluczowym pytaniem o świętość nie jest pytanie jacy jesteśmy, ale kim jesteśmy. Zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy. Dzieci Boga odnajdują w sobie Jego naturę i odnajdują w sobie miłość, którą nas kocha. To jest proces dynamiczny, który bardziej kształtuje naszą nadzieję, niż samozadowolenie z tego co mamy. Kto ma w Nim nadzieję, ten się uświęca”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Dalej kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że św. Jan bardzo wyraźnie pokazuje nam jak nasza nadzieja na świętość się wypełnia. Abp Ryś zauważył, że ta nadzieja wypełnia się przez to, że Go poznajemy i poznawanie Go i bycie z nim jest uświęcające. Poprzez poznawanie Go i Jego natury stajemy się coraz bardziej do Niego podobni jako Jego dzieci. „W tym czytaniu pojawia się pytanie: czy w nas jest nadzieja na świętość i czy tą nadzieję przekładamy na konkret? Tym konkretem musi być poznawanie Pana”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Odnosząc się do Ewangelii Metropolita Łódzki zwrócił uwagę na to, że dzieci Boga świat rozpoznaje po tym, że wprowadzają pokój. „To słowo bardzo mocno nas czyta w tym czasie, który teraz przeżywamy. W tym czasie rozlicznych niepokojów, słów które są pełne agresji. Jest tak łatwo dziś staną wobec siebie w roli przeciwników. Świat rozpoznaje dzieci Boga w tych, którzy wprowadzają pokój. W Bogu nie ma żadnej agresji i we właściwie przeżywanej wierze nie ma miejsca na agresje. Pokój jest darem Boga i wielką obietnicą Boga”- dodał Abp Ryś.

W codziennych Eucharystiach z metropolitą łódzkim transmitowanych on-line z kaplicy domu biskupiego można uczestniczyć codziennie o godz. 7:30, a w niedzielę o godzinie 9:30 wchodząc na stronę www.archidiecezja.lodz.pl lub na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka.