Uroczystości jubileuszu 100. rocznicy powstania Diecezji Łódzkiej z udziałem Episkopatu Polski

W związku ze zbliżającym się jubileuszem 100. rocznicy powołania do istnienia Diecezji Łódzkiej w dniach 5 - 6 października br. w Łodzi i Pabianicach będzie miało miejsce 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Dzień wcześniej tj. w niedzielę 4 października br. w 15 świątyniach Archidiecezji Łódzkiej księża biskupi będą przewodniczyć uroczystym celebrom, podczas których wygłoszą homilię, a następnie ogłoszą Rok Jubileuszowy. Eucharystie z udziałem księży biskupów celebrowane będą w następujących świątyniach:

• godz. 18.00, par. MBZ w Łodzi - (dekanaty: Łódź Śródmieście, Łódź Retkinia-Ruda)
  • godz. 18.00, par. Wniebowzięcia NMP w Łodzi - (dekanaty: Łódź Bałuty, Łódź Radogoszcz, Łódź Stoki)
  • godz. 18.00 par św. Wojciech - dekanaty: Łódź Chojny-Dabrowa, tuszyński)
  • godz. 18.00, par. Miłosierdzia Bożego w Łodzi - (dekanaty: Łódź Teofilów-Żubardź)
  • godz. 19.00, par. MB Jasnogórskiej w Łodzi - (dekanaty: Łódź Widzew, Łódź Olechów)
  • godz. 18.00, par. św. Mateusza w Pabianicach - (dekanat pabianicki)
  • godz. 18.00, par. św. Antoniego w Tomaszowie Maz. - (dekanat tomaszowski)
  • godz. 18.00, par. Św. Jakuba w Piotrkowie Tryb. - (dekanaty: piotrkowski, sulejowski)
  • godz. 18.00, par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Łasku - (dekanaty: łaski)
  • godz. 18.00, par. Narodzenia NMP w Bełchatowie - (dekanaty: bełchatowski, zelowski)
  • godz. 18.00, par. Św. Katarzyny w Zgierzu - (dekanaty: zgierski, ozorkowski)
  • godz. 18.00, par. Św. Archaniołów w Aleksandrowie Ł. - (dekanaty aleksandrowski, konstantynowski, poddębicki)
  • godz. 18.00, par. Podwyższenia Św. Krzyża w Brzezinach - (dekanaty: brzeziński, koluszkowski, strykowski)
  • godz. 18.00, par. Św. Mikołaja w Wolborzu - (dekanaty: wolborski)
  • godz. 17.00, par. Narodzenia NMP w Szczercowie - (dekanaty: szczercowski, widawski)

Podczas dwudniowych obrad Konferencji Episkopatu Polski, w czasie których poruszane będą aktualne sprawy Kościoła Katolickiego w Polsce, odbędą się uroczyste celebry, do udziału w których już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców Archidiecezji Łódzkiej.

- Najserdeczniej Was zapraszam do licznego udziału w tych trzech Liturgiach. Dzięki nim nasz Jubileusz stanie się wydarzeniem całego Kościoła w Polsce. Tak przecież chcemy go przeżywać: nie w wyizolowanej samowystarczalności, lecz dzieląc się naszą radością ze wszystkimi naszymi Siostrami i Braćmi w Polsce, opierając się na potędze także ich wspólnoty i modlitwy. – mówi abp Grzegorz Ryś.

W poniedziałek 5 października br. o godz. 18:00 liturgia połączona z ogłoszeniem Roku Jubileuszowego z udziałem Episkopatu Polski celebrowana będzie w łódzkiej bazylice archikatedralnej.

Natomiast we wtorek 6 października br. o godz. 7:00 Msza święta z udziałem księży arcybiskupów i biskupów celebrowana będzie w kościele parafialnym pw. św. Mateusza w Pabianicach, gdzie przed laty przed cudownym obrazem Matki Bożej modlił się Rajmund Kolbe, późniejszy św. Maksymilian.

Obie te uroczystości będą transmitowane on-line na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej, stronie Archidiecezji Łódzkiej oraz na profilu Facebookowym.

Archidiecezja Łódzka – łac. Archidioecesis Lodziensis – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim. Ustanowiona diecezją 10 grudnia 1920 przez papieża Benedykta XV. Ustanowiona archidiecezją podległą bezpośrednio Stolicy Apostolskiej przez Jana Pawła II dnia 25 marca 1992 bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”. Ojciec Święty Jan Paweł II dnia 24 lutego 2004 ustanowił metropolię łódzką, w skład której wchodzi archidiecezja łódzka i diecezja łowicka.