Pożegnanie ś.p. ks. prał. Zdzisława Banula

Dziś wieczorem w parafii pw. Najświętszego Sakramentu na osiedlu Radogoszcz - Wschód celebrowana była Msza Święta żałobna w intencji zmarłego 31 sierpnia 2020 roku w 66 roku życia i 41 roku kapłaństwa ś.p. ks. prał. Zdzisława Banula. Liturgii żałobnej przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

We wstępie do liturgii metropolita łódzki przypominając krótko wydarzenia z życia Zmarłego powiedział między innymi – ksiądz prałat urodził się do kapłaństwa z oazy! Kiedy przeglądałem jego teczkę personalną – kilka razy natrafiłem na takie stwierdzenie - został oddelegowany przez parafię do uczestnictwa w rekolekcjach oazowych do Krościenka. Przeszedł przez trzy stopnie Oazy Nowego Życia. Ta Oaza potem cały czas w nim żyła, a kiedy podgiął studia na KUL-u to przygotowywał pracę o Domowym Kościele w parafii. Mamy więc życie księdza, które się urodziło z wielkiego daru Boga dla Kościoła w Polsce jakim był, jest i daj Boże będzie – Ruch Światło-Życie. Dziękujemy Bogu za to życie i czas oddany diecezji. – mówił ksiądz arcybiskup.

Homilię - która była wspomnieniem Zmarłego – wygłosił ks. kan. Andrzej Blewiński proboszcz parafii pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, wieloletni kolega i spowiednik ks. Banula. – Wiele razy rozmawialiśmy na temat naszej posługi duszpasterskiej – bo dobro wiernych było najważniejsze. Na wszystkich frontach swojej działalności nie chciałeś zwieść swojego Mistrza. Kiedy sprawowałeś funkcję ekonoma Archidiecezji Łódzkiej czyniłeś to z wielkim oddaniem i pozostawiłeś po sobie ogrom wysiłku i dzieła, które służą dobru diecezji. – podkreślił kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem życiorys ś.p. ks. Zdzisława przedstawił Paweł Banul – siostrzeniec Zmarłego, który w imieniu rodziny i najbliższych podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i obecność na dzisiejszej uroczystości.

Msza Święta pogrzebowa za ś.p. ks. prał Zdzisława Banula odbędzie się jutro o godz. 11:00 w kościele pod wezwaniem Najświętszego Sakramentu w Łodzi, a po niej nastąpi złożenie ciała do grobu na cmentarzu rzymskokatolickim pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Łodzi (Kurczaki).