Oleje Święte na Mszę Krzyżma już przygotowane!

Już jutro tj. 19 czerwca br. o godz. 12:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej kapłani pod przewodnictwem księży biskupów będą celebrować Mszę Krzyżma, w czasie której metropolita łódzki pobłogosławi Olej Krzyżma, Olej Chorych oraz Olej Katechumenów.

Dziś popołudniu w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi ksiądz Hubert Kempiński – ceremoniarz diecezjalny wraz z dwoma diakonami – dn Michałem Staszewskim i dn Bogdanem Wewreckim przygotowywali oleje, które jutro zostaną pobłogosławione w łódzkiej katedrze.

- Do przygotowania Olejów Świętych wykorzystujemy 25 litrów włoskiej oliwy z Oliwek, którą wlewamy do dwu stągwi wykorzystywanych w liturgii. – tłumaczy ks. Hubert Kempiński.

Olej Chory to czysta oliwa z oliwek, natomiast Olej Krzyżma - to oliwa, do której wlewa się rozgrzany balsam jerozolimski (mieszaninę ziół i olejków) - co roku przywożony z Ziemi Świętej oraz specjalne wonności – których woń podkreśla wyjątkowość Krzyżma. Z uwagi na działalność Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego – przygotowującego do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej przez dorosłych – w niewielkim naczyniu przygotowywany jest także Olej Katechumenów.

Olej Krzyżma wykorzystywany jest przy udzielaniu Sakramentu Chrztu, Sakramentu Bierzmowania, Sakramentu Kapłaństwa, a także podczas konsekracji Kościoła oraz ołtarza. Olej Chorych służy przy udzielaniu Sakramentu Namaszczenia Chorych, natomiast Olej Katechumenów posłuży w przygotowaniu do Chrztu dorosłych.

Pobłogosławione Oleje Święte – zostaną rozwiezione przez duchownych do swoich parafii i będą wykorzystywane do udzielania sakramentów aż do najbliższego Wielkiego Czwartku, który jest zwyczajnym terminem celebracji Mszy Krzyżma.