Czym jest Msza Krzyżma?

Już w najbliższy piątek tj. 19 czerwca o godz. 12:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej zostanie odprawiona Msza Krzyżma. Wyjątkowość tej liturgii związana jest z błogosławieństwem Olejów Świętych, które tylko raz w roku błogosławi biskup dla całego Kościoła partykularnego.

Zwyczajowo Mszę Krzyżma celebruje się w Wielki Czwartek przed południem – i jest to jedna z dwu liturgii celebrowanych w tym dniu w całym Kościele. W tym roku - z uwagi na pandemię covid19 - decyzją księdza arcybiskupa liturgia związana z błogosławieństwem Oleju Krzyżma, Oleju Chorych oraz Oleju Katechumenów odbędzie się w piątek 19 czerwca.

O tym czym jest Msza Krzyżma, o znaczeniu oleju w kultach pogańskich i chrześcijańskich i wykorzystywaniu go w liturgii Kościoła opowiada ks. Grzegorz Kopytowski – dyrektor Studium Organistowskiego Archidiecezji Łódzkiej.