Łódzkie Kościoły Stacyjne Łodzi 2020 #7 - Kościół Przemienienia Pańskiego

- Na drogę do doskonałością, którą jest świętość, wchodzimy przez Chrystusa w Duchu Świętym. Chrystus nie traktuje nas jako swoje sługi, lecz jak przyjaciół. On oznajmił nam wszystko, co usłyszał od swego ojca. Chrystus uczy nas jak zachować i umacniać miłość z Bogiem i z drugim człowiekiem, i ze sobą samym. Zaleca więc modlitwę, jałmużnę i post! – mówił abp Władysław Ziółek.

Na szlaku pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi miejscem dzisiejszej modlitwy stacyjnej była świątynia pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Rzgowskiej 88.  Tam Eucharystii przewodniczył emerytowany metropolita łódzki – ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek.

W homilii odnosząc się do patrona dnia dzisiejszego – św. Kazimierza Królewicza – powiedział między innymi – dzisiaj nie trzeba żyć na dworze królewskim, by być narażonym na pokusy świata. Dzisiaj nie trzeba być królewiczem, by toczyć bój z wewnętrznym pragnieniem władzy własnego niepodważalnego zdania pychy chciwości i tego wszystkiego, co oferuje nam zły duch jako zaspokojenie czysto ludzkich, ziemskich pragnień. To wszystko przysłania nam prawdziwy obraz Pana Boga. – zauważył arcybiskup senior.

Łódzki pasterz podkreślił, że – do przezwyciężenia pokusy zdobywania za wszelka cenę władzy – służy modlitwa. Ona wypływa z wiary i porządkuje więź z Bogiem. Do przezwyciężenie pokusy zdobywania za wszelką cenę bogactwa – służy jałmużna – ona porządkuje więź z drugim człowiekiem. Do przezwyciężenia pokusy zdobywania za wszelką cenę sławy – służy post - on porządkuje stosunek człowieka do samego siebie! – zaznaczył kaznodzieja.