Archidiecezja Łódzka
Gala Orszaku Trzech Króli 2020 – podziękowanie za tegoroczne łódzkie jasełka
19:30 | 01.02.2020 | Wyświetleń: 541 | Autor: ks. Paweł Kłys

Choć od uroczystości Objawienia Pańskiego i od Orszaku Trzech Króli minął blisko miesiąc, to jednak wspomnienia największych jasełek w Łodzi, są obecne w wielu sercach i umysłach młodych i tych nieco starszych Łodzian. W łódzkim Instytucie Europejskim organizatory tegorocznego Orszaku Trzech Króli zorganizowali Galę podsumowującą przygotowania i przebieg tegorocznych łódzkich jasełek.

Spotkanie poprzedziła Msza święta, którą w łódzkiej katedrze dla organizatorów, sponsorów i wolontariuszy tegorocznego Orszaku celebrował metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

W homilii łódzki pasterz odnosząc się do liturgii słowa powiedział między innymi – nie zawsze w życiu są same sukcesy, jak Orszak Trzech Króli! Wszyscy się cieszymy tym przepięknym wydarzeniem. Jest pokusa policzyć ludzi, poprzeglądać zdjęcia i pozachwycać się tym, jakie to piękne wydarzenie. Chwała Bogu za takie dobre momenty. Ale Jezus nas przygotowuje także na inne sytuacje. Takie, kiedy nic nie jest proste. My w tych sytuacjach,  które nie są proste, gubimy świadomość co do tego, jakie pytanie w życiu jest najważniejsze. A pytanie, kiedy się zmierzasz z trudnościami nie brzmi: jak wysoka jest fala? Najważniejsze pytanie jest: kim On jest, że nawet wicher i jezioro są mu posłuszne? To jest pytanie, które przeprowadza człowieka na drugą stronę wzburzonego jeziora. Co mnie z Nim łączy? Jaka jest z Nim moja relacja?  – pytał arcybiskup.

Po liturgii zebrani przeszli do auli Instytutu Europejskiego, gdzie miała miejsce uroczysta gala, podczas której krótko przypomniano tegoroczny Orszak Trzech Króli oraz przekazano podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowanie i przebieg tegorocznych łódzkich jasełek.

– Podczas dzisiejszej Gali po raz pierwszy spotkali się: wolontariusze, darczyńcy, sponsorzy i partnerzy, patroni honorowi oraz ci, którzy pomagali nam w organizacji tegorocznego Orszaku Trzech Króli. – tłumaczy ks. Grzegorz Matynia – organizator łódzkich jasełek. –  W Orszaku udział wzięło ponad tysiąc małych aktorów, a ponad 20 tyś. łodzian, wędrowało za światłem gwiazdy betlejemskiej. Dziś mogliśmy wszystkim za tę wielką pracę i ewangelizację na ulicy Piotrkowskiej podziękować. – podkreślił ks. Matynia.

Po części oficjalnej był czas na wspólne kolędowanie oraz tort.