Wyświetleń: 1930
Abp Ryś do katechumenów: dajcie się Bogu uratować!

- Katechumeni, dajcie się Bogu uratować! Dajcie się Bogu odrodzić! Na progu świątyni dostaliście krzyż, dostaliście ewangelię i weszliście do kościoła. Może przy was też coś z tego zrozumiemy i też się damy Bogu uratować! -   mówił abp Grzegorz Ryś.

W I Niedzielę Adwentu w katedralnej parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Łodzi, podczas Mszy św. akademickiej o godz. 19:00 miał miejsce obrzęd przyjęcia do Katechumenatu dwunastu dorosłych, którzy tym samym rozpoczynają swoje przygotowanie do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej.

Uroczystemu rozpoczęciu Katechumenatu przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, który w drzwiach świątyni przywitał kandydatów do chrztu pytając ich o imię oraz oczekiwania wobec Kościoła Bożego. Następnie naznaczył znakiem krzyża ich czoła i narządy zmysłów, po czym wręczył im krzyż – znak miłości Chrystusa i Jego zwycięstwa nad grzechem, śmiercią i szatanem.

W homilii  odnosząc się dzisiejszej ewangelii, w której mowa jest o Arce Noego, łódzki pasterz powiedział między innymi - Arka Noego – ten kawałek lichego drewna jest tym narzędziem, którym Bóg zabiera ludzi w przyszłość i wyrywa ich ze śmierci. Wyrywa ludzi z takiego stanu grzechu, który zabija wszystko dookoła z ludźmi włącznie. Bóg się nie godzi na to. Bóg się nie godzi na śmierć człowieka. Arka to znak – że Bóg się nie godzi z naszym samozniszczeniem. Bóg stworzył nas do życia. Stworzył nas do szczęścia. Stworzył nas ku dobru i ku miłości. On się nie godzi z naszym grzechem. On nam daje wolność, ale nie chce być bezradny wobec zła, które wybieramy. – zaznaczył łódzki pasterz.

- Syn Człowieczy daje nam Arkę, która jest symbolem ocalenia. Ona ma trzy znaczenia: pierwszym jest słowo „Tewa” – które opisuje zarówno Arkę jak i Słowo Boże. Słowo jest narzędziem, którym nas Bóg wyrywa ze śmierci. Drugim znaczeniem jest lichy kawałek drewna – to jest to, co dostaliście na progu kościoła. Krzyż – lichy kawałek drewna, ale najważniejsze z Bożych narzędzi. Krzyż, który przenosi z ciemności do światła, ze śmierci do życia. Wszyscy myślą, że krzyż jest narzędziem śmierci, a on jest narzędziem odrodzenia, tak jak Arka. Trzecim znaczeniem jest Kościół. Mówimy o Kościele, który jest Arką Noego. Kościół, który jest otwarty na grzech – powiecie – jest Kościołem słabym. Nie macie dzisiaj kłopotu z Kościołem? Co to za narzędzie? Zbieranina grzeszników – począwszy od tych przy ołtarzu? Kawałek lichego drewna – tak mówiła księga mądrości o Arce Noego. – podkreślił kaznodzieja.

Przed homilią ksiądz arcybiskup wręczył katechumenom księgę Pisma Świętego mówiąc: przyjmij Ewangelię Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, abyś Go lepiej poznał i wierniej naśladował.