Archidiecezja Łódzka
Jubileusz 30 – lecie Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta w Łodzi
15:45 | 09.11.2019 | Wyświetleń: 599 | Autor: ks. Paweł Kłys

Przyjaciele, pracownicy, wolontariusze i podopieczni Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta świętowali dziś w katedrze łódzkiej 30 – lecie swojej działalności. Jubileuszowemu dziękczynieniu przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który w czasie liturgii wygłosił do zgromadzonych swoje słowo.

– Jesteśmy wszyscy tacy sami! Nie ma bogatych i biednych, nie ma chorych i zdrowych. To, co mamy do zaofiarowania Bogu, to jesteśmy my sami i świątynia, w której to ofiarujemy Bogu – to jesteśmy my sami!  – tłumaczył łódzki pasterz.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że – wszyscy jesteśmy równi! Najbiedniejszy z nas ma do ofiarowania Bogu tyle samo, co najbogatszy z nas – to znaczy siebie samego! Najbiedniejszy z nas może spotykać Boga tak, jak to jest możliwe dla tych, którzy pełnią najwyższe funkcje w Kościele. Bo twoja szklanka, z której pijesz herbatę jest święta. Bo twój talerz, z którego jesz zupę jest święty. Bo stół, przy którym siedzisz jest święty – nie tylko ołtarz. Bo pokój, który masz, bo izba w której mieszkasz jest święta, a nie tylko tak katedra. W tym kulcie, o którym opowiada Pan Jezus – wszyscy jesteśmy tacy sami! – podkreślił kaznodzieja.

Dzisiejsza – jubileuszowa uroczystość stała się okazją do podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób na co dzień pomagają potrzebującym w Łodzi. Przed błogosławieństwem Wielisława Rogalska – prezes łódzkiego koła Towarzystwa Przyjaciół im Brata Alberta – Koło Łódzkie wręczyła dyplomy i pamiątkowe medale.

– Dokładnie 30 lat temu, w listopadzie 1989 roku Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta rozpoczęło swoją dzielność w Łodzi. – mówi Wielisława Rogalska – prezes łódzkiego koła.  Pierwszą akcją, która była skierowana do ludzi bezdomnych i potrzebujących pomocy, to była zupa, którą wolontariusze Towarzystwa rozdawali na łódzkich dworcach. Dziś działalność ta kontynuowana jest poprzez autobus, który od 17 lat (od grudnia do marca) wyjeżdża na łódzkie ulice i rozwozi ciepły posiłek. – podkreśla pani prezes.

Zobacz także: Rogalska W. o łódzkim oddziale Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta I Łódź 2019

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Łódzkie  prowadzi w Łodzi pięć placówek: 3 schroniska, noclegownię oraz świetlicę dla Osób Bezdomnych.

  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17, zaplanowane na 170 miejsc (funkcjonuje całodobowo), nr tel. (42) 259-27-05
  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11, zaplanowane na 48 miejsc (funkcjonuje całodobowo), nr tel. (42) 679-31-35
  • Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11, zaplanowane na 90 miejsc noclegowych (funkcjonuje w godz. 2000-800), nr tel. (42) 679-31-35
  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Dzieci przy ul. Kwietniowej 2/4, zaplanowane na 71 miejsc (funkcjonuje całodobowo), nr tel. (42) 683-38-00
  • Świetlica dla Osób Bezdomnych funkcjonująca przy al. Piłsudskiego 119, w miesiącach od 01 grudnia do 15 marca roku następnego, w godzinach 8.00-16.00.
  • Ponadto w ramach pomocy dla osób bezdomnych w okresie od 01 grudnia do 15 marca realizowany jest program osłonowy pn. „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących”, kursujący w miejscach gromadzenia się osób bezdomnych, w godzinach 22:00 – 3:00.

zobacz także: Towarzystwo Pomocy im. Świętego Brata Alberta

Każdy, kto przyjdzie do jednego z wyżej wymienionych punktów pomocowych, nie odejdzie z niego „doprawiony” bez potrzebnej mu pomocy. – zapewniają pracownicy placówek prowadzonych przez Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta.