Archidiecezja Łódzka
W seminaryjnym ogrodzie poświęcono stacje Drogi Światła
22:14 | 06.05.2019 | Wyświetleń: 1247 | Autor: ks. Paweł Kłys

Dziś wieczorem ks. dr Sławomir Sosnowski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi poświecił nowe stacje Dogi Światła, które zostały ustawione w ogrodach seminaryjnych.

Pomysłodawcą powstania stacji paschalnego nabożeństwa był metropolita łódzki – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Fundatorką siedmiu granitowych bloków jest p. Wiktoria Szkwarek – mama tragicznie zmarłego ks. Mariusza Szkwarka – prezbitera Archidiecezji Łódzkiej. Jest to – po seminaryjnej kaplicy p.w. Trójcy Świętej – druga fundacja matki kapłana.

Seminaryjna Droga Światła została wykonana przez znanego łódzkiego artystę rzeźbiarza Bogusława Solskiego. – Zależało nam bardzo na tym, aby ta Droga Światła została wykonana z porządnego materiału, by po długim czasie nie uległo zniszczeniu. – tłumaczy artysta. – Na trzykolorowych pionowych blokach granitowych w kształcie świec, znajdują się czytelne napisy zaczerpnięte z Pisma Świętego. Każda z płyt zwieńczona jest białym granitem, który przy świetle południowym, będzie dobrze widać jak połyskuje. – podkreśla rzeźbiarz.

Cytaty biblijne zaczerpnięte z Ewangelii, Dziejów Apostolskich i Apokalipsy św. Jana zostały wybrane przez ks. dr. Arnolda Zawadzkiego – wykładowcę Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Po uroczystości poświęcenia zaproszeni goście, władze seminaryjne oraz alumni, wzięli udział w nabożeństwie Drogi Światła, w czasie której zostały odczytane rozważanie przygotowane przez księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Droga światła jest to nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Nabożeństwo powstało we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy. Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie.

W Łodzi – Droga Światła – nabiera znaczenia ekumenicznego, gdyż podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym, w organizację i przebieg zaangażowali się przedstawiciele Kościołów Chrześcijańskich, których świątynie znajdują się na terenie miasta i regionu łódzkiego.

Seminaryjna Droga Światła, to pierwsze tego typu artystyczne przedstawienie paschalnego nabożeństwa na terenie Archidiecezji Łódzkiej.