27.02.2020
Archidiecezja Łódzka
Paschalne Rekolekcje Kapłańskie 2019
16:16 | 26.04.2019 | Wyświetleń: 1842 | Autor: ks. Paweł Kłys

Ponad 70 kapłanów z całej Polski uczestniczyło w zakończonych dziś w Porszewicach k. Łodzi czterodniowych Paschalnych Rekolekcjach dla Kapłanów, które zostały zorganizowane przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.

Hasłem tych ewangelizacyjnych ćwiczeń duchowych był fragment z Mt.10. „W misji Jezusa” – to słowo Pana Jezusa o tym co my nazywamy Nową Ewangelizacją – tłumaczy abp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji. – Nowa Ewangelizacja to jest ten fragment ewangelizacji, który jest skierowany do tych, co są ochrzczeni i gdzieś pogubili swoja drogę do Kościoła. To nie jest misja Ad Gentes – to jest misja skierowana do ludzi, którzy powinni być w Kościele, a ich nie ma. To jest w Polsce ogromna masa ludzi. – zauważył organizator rekolekcji.

Rekolekcje – organizowane już po raz kolejny w te formie, ale po raz pierwszy w centralnej Polsce, skierowane były do wszystkich kapłanów, którzy chcieli pogłębić i odnowić swoją relację z Jezusem. Duchowni przyjechali z całej Polski. Byli księża z diecezji Białostockiej, Kieleckiej, Katowickiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Płockiej, Warszawskiej oraz Zielonogórsko – Gorzowskiej.

– Przyjechałem na te rekolekcje, bo cały wielki post był dla mnie czasem, kiedy to ja głosiłem rekolekcje, głównie szkolne i przy Triduum czułem, że jestem już wypompowany i sam czułem, że muszę przeżyć rekolekcje. Miałem poczucie pustki, którą trzeba czymś wyplenić, ale i by się nawrócić. Dlatego tu przyjechałem i tego nie żałuję! – mówi ks. Andrzej Króliczek z diecezji katowickiej.

– Przyjechałem na te rekolekcje idąc za propozycją jednego z kolegów księży, który zaangażowany jest w Instytut Chrystusa Sługi. To on zaproponował by wziąć w nich udział i przyjechałem. Lubię brać udział w rekolekcjach w czasie których kapłani szukają Bożego ducha i są otwarci na powiew Bożego działania. – dodaje ks. Krzysztof Dziurzyński z diecezji Kieleckiej.

W czasie czterech dni uczestnicy rekolekcji wzięli udział we Mszy świętej, adoracji Najświętszego Sakramentu, nabożeństwie pokutnym oraz wysłuchali konferencji wygłoszonych przez zaangażowanych w Nową Ewangelizację w Polsce świeckich i duchownych.

Abp Ryś G.: rzuć tę sieć, którą jest Kerygmat 

 

Ks. Godnarski A.: Wybór Jezusa, radykalizm