27.02.2020
Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: dziękuję dziś księżom za 35 lat waszej posługi
22:23 | 25.02.2019 | Wyświetleń: 2493 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Dziękuję dziś księżom za 35 lat waszej posługi! – mówił abp Grzegorz Ryś do tegorocznych kapłanów jubilatów. – Pełnicie wszyscy bardzo ważne funkcje w Kościele, bo w Kościele nie ma funkcji bardziej lub mniej ważnych, większych albo mniejszych. Ta wasza różnorodna posługa w Kościele jest bardzo cenna, a ja chciałbym, abyście to usłyszeli dziś ode mnie! Cenię sobie pracę każdego z was, niezależnie od tego jaką funkcję, jakie miejsce macie w Kościele. – zaznaczył metropolita łódzki.

25 lutego br. – w poniedziałek, w parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu celebrowana była Msza święta dziękczynna za 35 lat posługi księży, którzy w dniu 29 stycznia 1984 roku przyjęli święcenia  kapłańskie.

Słowa wprowadzenia do liturgii skierował ks. kan. Andrzej Chmielewski – proboszcz parafii i zarazem dziekan Zgierski, który zaznaczył, że – kapłani, którzy w 1984 roku zostali obdarowani łaską sakramentu kapłaństwa, przeżywają dziś wielką radość i mają ogromy zaszczyt, że 35. rocznicę święceń mogą przeżywać pod przewodnictwem swojego arcypasterza. Prosimy o słowo otuchy i pokrzepienia, bo kapłaństwo dzisiaj zdaje się dla wielu tracić na wartości. A my wiemy, że kapłan potrzebny jest silnym, aby nie osłabli, a słabi, by nabrali sił. Chorym, by ozdrowieli, a zdrowym, aby nie popadli w niemoc. – zauważył dziekan zgierski.

W homilii arcybiskup łódzki odwołując się do dzisiejszej ewangelii zwrócił się do kapłanów jubilatów i powiedział – nie chodzi o to, by w rocznicę święceń robić sobie rachunek sumienia i stawiać sobie pytanie: gdzie mi nie wyszło?  Nie chodzi o to, tym bardziej, że wielokrotnie jest tak, że Pan nie daje nam widzieć owoców naszej pracy. To nam nie jest potrzebne, by je widzieć i kontemplować ich skuteczność. Ale warunkiem naszej skuteczności w Kościele jest wiara, która nie jest zbiorem prawd, zakazów i nakazów, ale to osobista relacja z Jezusem. Tego uczą nas papieże!  Gdybyście mieli choćby tyle osobistej relacji ze Nim, tak niewiele jak niewielkie jest ziarnko gorczycy – to nic nie byłoby dla was niemożliwe! – podkreślił kaznodzieja.

– Na rocznicę świeceń, to dla was jest to bardzo ważne zdanie Jezusa, które jest zaproszeniem, aby być z Nim, choćby w takiej przestrzeni czasu, uwagi, myśli – jak ziarnko gorczycy – chociaż minimum. Minimum czasu na takie bezpośrednie bycie razem – twarzą w twarz, w byciu w ciszy, w adoracji w medytacji nad Słowem. Bez tego nic nie będzie! Natomiast ta komunia z Jezusem – ta bliskość z Jezusem – podpowie nam środki do działania! – mówił do jubilatów arcybiskup Grzegorz.

W styczniu 1984 roku Święcenia Kapłańskie w łódzkiej katedrze otrzymało 23 kapłanów z czego czterech Pan Bóg odwołał już do wieczności, natomiast w uroczystościach jubileuszowych wzięło udział osiemnastu duchownych.