Archidiecezja Łódzka
Ekumeniczne nabożeństwo na katolickim cmentarzu w Jerozolimie – pielgrzymka do Ziemi Świętej 2018
22:48 | 09.12.2018 | Wyświetleń: 1350 | Autor: ks. Paweł Kłys

Ostatnie – wspólne dla wszystkich grup – nabożeństwo pierwszej Ekumenicznej Pielgrzymki do Ziemi świętej celebrowane było w niedzielne popołudnie na katolickim cmentarzu w Jerozolimie. Liturgii przewodniczył przewodniczył ks. Michał Makula – proboszcz luterańskiej parafii w Łodzi.

W czasie nabożeństwa czytania ze starego i nowego testamentu przeczytali świeccy i duchowni z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, a psalm zaśpiewała przedstawicielka Kościoła Katolickiego. W homilii ksiądz Makula podkreślił, że – Jezus w historii umycia nóg pokazuje nam, że przyjęcie Jego miłości ma swoje konsekwencje. Skoro doświadczamy Bożej miłości, to tak samo mamy ją okazywać innym. Skoro ja doświadczam w moim życiu tego, jak Bóg mnie kocha, to tak samo ma to być widoczne w moich relacjach wobec innych ludzi, którzy są wokół mnie bez wyjątku i to do samego końca. – podkreślił kaznodzieja.

– Pomału nasza pielgrzymka dobiega końca. – kontynuował duchowny. – Chodziliśmy po miejscach, w których działał nasz Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus. Byliśmy w tych miejscach, w których dokonywał wielu cudów, ale ile cudów dokonało się w czasie naszej pielgrzymki? Czy tego doświadczyliśmy? Czy doświadczyliśmy cudu miłości? Ja doświadczyłem. W wielu miejscach, w których spotykałem ludzi w różnych szarfach doświadczyłem cudu miłości poprzez uśmiech. Nie znamy się wszyscy, ale uśmiechaliśmy się. Ten świat stał się jakby na chwilę lepszy! Gdy wrócimy do Łodzi i będziemy chodzić po jej ulicach róbmy to, co tu robiliśmy – uśmiechajmy się do siebie – a ten świat stanie się lepszy! – apelował pastor ewangelicki.

– Na tym polegają cuda Chrystusa – On przywraca wiarę. Wiarę w Boga, wiarę w siebie, w swoje własne możliwości, wiarę w to, że razem wspólnie możemy coś pięknego uczynić. On otwiera nasze oczy i uszy na innych, abyśmy słyszeli co mówią inni. – dodał.

Przed błogosławieństwem kończącym ostatnie wspólne nabożeństwo zostały złożone podziękowania za podjętą inicjatywę ekumenicznego pielgrzymowania, a także wszystkim za zaangażowanie w organizację tej pielgrzymki oraz jej przebieg. Już jutro z samego rana poszczególne grupy pielgrzymów będę wracać do Polski.