Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: słowo Boga ma moc wskrzeszania
11:35 | 05.11.2018 | Wyświetleń: 962 | Autor: Antoni Zalewski

„Słowo Boga ma moc wskrzeszać. Bóg słowem stworzył świat. To jest to przekonanie, że wiara zaczyna się w momencie kiedy słyszysz”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy Św. akademickiej.

Metropolita Łódzki sprawował Mszę Św. w kościele pw. Św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi. To tu gromadzi się młodzież akademicka wokół Duszpasterstwa Akademickiego „Węzeł”.

Ksiądz Arcybiskup w swojej homilii zwrócił uwagę na potrzebę słuchania. Odniósł się do Synodu, który w październiku odbył się w Rzymie, a w którym Ksiądz Arcybiskup uczestniczył. Przez miesiąc Biskupi z całego świata prowadzili dialog z młodymi ludźmi, którzy podkreślali, że Kościół powinien zacząć słuchać. „Ludzie dziś nie potrafią słuchać. Wydaje się im, że rozmawiają. Jeden powiedział swoje, drugi powiedział swoje i rozeszli się. Tak też może być w naszym spotkaniu z Bogiem. Ja do Niego mówię, On słucha, ale kiedy On zaczyna mówić, ja nie słucham”- podkreślił Metropolita Łódzki.

Dalej Abp Ryś mówił, że „Bóg nas akceptuje, Bóg nas przyjmuje, umarł za nas na krzyżu. Mamy wielkie doświadczenie miłości ze strony Boga. Przyjmijmy to i tą miłością, tą łaską, tą mocą kochaj innych.”


Duszpasterstwo Akademickie prowadzą Ojcowie Salezjanie. Co niedziele studenci spotykają się na Eucharystii w świątyni o godzinie 19, a od poniedziałku do piątku w kaplicy D.A. o tej samej porze. Przy wspólnocie działa także kawiarenka studencka „U Pana Boga za piecem” otwarta od 17.00 (w czasie Mszy św. zawiesza działalność). Prowadzone są liczne dyskusje, wykłady z teologii, filozofii i inne oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

W D.A. „Węzeł” można znaleźć dla siebie wiele ciekawych propozycji takich jak: Węzłowe Wieczory Filmowe, czyli dyskusyjny klub filmowy; Wieczory autorskie- dla wszystkich, którzy chcą zaprezentować swoją twórczość i swoje talenty; wieczory poezji, wystawy malarstwa, rzeźby i tkaniny. Członkowie wspólnoty spędzają ze sobą także czas na wspólnych zabawach tanecznych, wspólnie świętują imieniny, i  urodziny. Przez D.A. prowadzona jest także świetlica dla dzieci z rodzin zagrożonych społecznie, która jest czynna od poniedziałku do piątku od 15.00 do 19.00. Wydawane jest także czasopismo akademickie „Sternik”.