Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: kiedy się spotykasz z ubogimi, zawsze więcej dostajesz niż przynosisz | II Światowy Dzień Ubogich
16:08 | 18.11.2018 | Wyświetleń: 935

„Spotkanie. Z niego człowiek zawsze wychodzi bogatszy. Kiedy się spotykasz z ubogimi, zawsze więcej dostajesz niż przynosisz. Zawsze”- mówił w swojej homilii Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś w II Światowy Dzień Ubogich.

Metropolita Łódzki przewodniczył sumie w Archikatedrze Łódzkiej. W swojej homilii odniósł się do słów dzisiejszej Ewangelii: „Pan Bóg jest tym który ludzi gromadzi, a szatan ludzi rozprasza. Kiedy Jezus nam obiecuje, że nas zgromadzi, to uświadamia nam to, że bardzo często jesteśmy oddzieleni, często od ludzi nam bliskich. Bardzo często sami ludzi wypychamy i odgradzamy się od nich. Niejednokrotnie jest tak, że szukamy szczęścia tylko dla siebie, oddzielając się od innych. Czasami jest inaczej. Czasem bardzo boleśnie odczuwamy to co nas dzieli. Jezus uświadamia nam tą obietnicą, że największym dramatem człowieka jest zostać samemu.”

Abp Ryś dalej podkreślił, że „człowiek nie może realizować się inaczej jak będąc z innymi, we wspólnocie. Zabierzcie człowiekowi to poczucie, że ma dla kogo żyć. Wtedy rodzi się dramat. Pozbawcie człowieka drugiego obok niego, wtedy rodzi się dramat.”

W dalszej części homilii Metropolita Łódzki pytał „co jest najważniejsze w tygodniu ubogich, co jest najważniejsze w podejściu do ubogich? Spotkanie. Z niego człowiek zawsze wychodzi bogatszy. Kiedy się spotykasz z ubogimi, zawsze więcej dostajesz niż przynosisz. Zawsze.”

Dalej abp Ryś zaznaczył, że to co nas dziś od siebie rozdziela to podział. „Nie ma słowa które częściej poda jak słowo podział. Dwóch Polaków, trzy partie polityczne, cztery pomysły na to jak zmienić kraj. Podział. Rodziny rozwalone, przyjaźnie rozwalone. To wszystko sprawia, że nie możemy rosnąć, że straciliśmy szansę bycia dla innych. Tak się nam wydaje, że to co nas od nich oddziela jest nie do przekroczenia. Jezus mówi dziś- ZGROMADZĘ WAS.”

„Pomyślmy chwilę o tych wszystkich relacjach w życiu, które straciliśmy, które sami zaprzepaściliśmy. Pomyślmy o wszystkich ludziach, których wyrzucaliśmy za drzwi. Pomyślmy o tych, którzy nas wyrzucili za drzwi. Pomyślcie, że Jezus jest w stanie zebrać nas z powrotem i mówi, już stoję w drzwiach. Wiedzcie, że blisko jest- we drzwiach. Czy powiecie mu- to wejdź? Pozmieniaj to między nami. Rzeczywiście nas zgromadź”- dodał Metropolita Łódzki.

Po komunii Abp Ryś udzielił specjalnego błogosławieństwa wolontariuszom, którzy po Mszy Świętej wyszli na ulice miasta Łodzi, aby podzielić się z mieszkańcami chlebem. Poświęcony został także samochód, zakupiony z datków księży. Zbiórka przeprowadzona była podczas rekolekcji dla kapłanów Archidiecezji Łódzkiej.

Przed Archikatedra Łódzką zaparkowanych był autobus, z którego wydawana była ciepła zupa, herbata, a także odzież.