Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: 550 lat tradycji schodzenia się razem i twórczego myślenia razem ku dobru wszystkich!
17:03 | 05.10.2018 | Wyświetleń: 1059

– 550 lat Polskiego Parlamentaryzmu, to 550 lat tradycji schodzenia się razem i twórczego myślenia razem ku dobru wszystkich – mówił arcybiskup łódzki.

W Piotrkowie Trybunalskim zakończyły się uroczystości związane z obchodami 550. rocznicy Polskiego Parlamentaryzmu. Rozpoczęła je Msza święta celebrowana w piotrkowskiej farze, której przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Wśród zebranych w świątyni nie zabrakło przedstawicieli sejmu i senatu z marszałkiem Markiem Kuchcińskim na czele. Obecni byli posłowie, senatorowie, przedstawiciele województwa łódzkiego i władze Piotrkowa Trybunalskiego.

W homilii łódzki pasterz przypomniał znaczenie dzisiejszej rocznicy –  dokładnie za cztery dni minie 550. rocznica, kiedy do Piotrkowa przybyli na sejm posłowie zwołani przez króla Kazimierza Jagiellończyka. Przybyło ich po dwóch z każdego powiatu. Tu razem z radą królewską – ówczesnym senatem – podjęli wspólną debatę nad pilnymi sprawami naszej Ojczyzny. – przypomniał.

– Bardzo ważne są takie dni jak ten dzisiejszy, abyśmy sobie uświadomili, że jesteśmy żniwiarzami, żebyśmy sobie uświadomili to ogromne dziedzictwo, w które wchodzimy. Kto inny się natrudził, nie my! Posyłam was na żniwo! – mówi Jezus. Mamy udział w godności ludzi, których dzieło dane nam jest kontynuować. To, co my możemy zebrać z tego niesłychanego dziedzictwa Polskiego Parlamentaryzmu – jest wielkie, stąd mamy tytuł do słusznej chluby! – podkreślił.

– Pan wypowiada dziś także słowo przestrogi! – zauważył łódzki pasterz. –  Ten Pan, który działał cuda w wielkich miastach, ten Pan, który działał wielkie cuda w dziejach Polski – w dziejach Rzeczypospolitej, ten Pan którego wielkim cudem jest ta tradycja parlamentarna, którą wspominamy, ten sam Pan mówi do nas wyraźnie: uważajcie, abyście się nie stali jak Tyr, Sydon i Babilon. Byście nie chcieli tej wielkiej tradycji, tych wielkich owoców zamienić na interes, żeby się dorobić, i na bałwochwalcze podejście do władzy. To jest przestroga Jezusa. – zaznaczył.

Kończąc homilię metropolita parafrazując słowa Jezusa powiedział – Idźcie na żniwo, odnajdźcie się w tej wielkiej rzeczywistości, w tym niesamowitym bogactwie dobra – owoców w jakie was wprowadzam. Miejcie udział w godności tych, w których trud weszliście, ale też uważajcie, nie zamieńcie tego na własne interesy, na bałwochwalcze umiłowanie władzy. – zakończył arcybiskup.

Po liturgii na placu zamkowym w centrum Piotrkowa Trybunalskiego odsłonięto i poświecono tablicę pamiątkową przypominającą o tym, że w dniach 9 – 31 października  1468 roku w Piotrkowie Trybunalskim obradował pierwszy Dwuizbowy Sejm Walny.