Archidiecezja Łódzka
 „Wolność w chrześcijaństwie” – wykład abp. Rysia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych
21:42 | 06.09.2018 | Wyświetleń: 1483 | Autor: ks. Paweł Kłys

„Wolność w chrześcijaństwie” to tytuł wykładu, jaki wygłosił 6 września br. w łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Wykład metropolity łódzkiego jest jednym z cyklu wykładów jakie z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości organizuje Muzeum.

– Z okazji obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości organizujemy cykl XII Wykładów o Wolności. – tłumaczy Jacek Wawrzynkiewicz – pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. – Dotychczas zaproszeni goście opowiadali o wolności w antyku, o wolności osób niepełnosprawnych, o wolności w sztuce. Dziś gościmy u nas w Muzeum księdza arcybiskupa, który będzie mówił o wolności w chrześcijaństwie. Przed nami jeszcze trzy tego typu wykłady oraz wystawa zatytułowana kobiece twarze niepodległości – z okazji 100-leci przyznania praw wybiorczych kobietom w Polsce. – podkreśla organizator wykładów.

Wykład arcybiskupa Rysia został podzielony na trzy części i jak podkreśla sam prelegent – są to momenty, w których nauczanie Kościoła o wolności jest najbardziej uwidocznione. – Pierwszym z nich jest sam moment narodzin Kościoła – zwłaszcza nauczanie św. Pawła. – zauważył arcybiskup. Następnie XVI wiek – spór wywołany przez Reformację – jest to bardzo ważny spór, na który patrząc z perspektywy, obu stronom wyszedł na dobre. Dziś bowiem mamy wspólną deklarację (katolicko – luterańską) o usprawiedliwieniu, choć wówczas było jasno postawione zagadnienie sprowadzające się ostatecznie do pytania: czy człowiek jest wolny czy nie? – podkreślił abp Ryś. Ostatni część wykładu poświęcona została okresowi od Leona XIII do przełomu XIX i XX wieku. – kiedy to zagadnienie wolności weszło bardzo mocno w obszar życia społecznego, publicznego. – zaznaczył.

Po wykładzie był czas na zadawanie pytań z sali od uczestników wykładu, które dotyczyły zarówno wolności w Kościele czy powołania, jak i tematów aktualnie poruszanych dyskursie publicznym.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi znajduje się w dawnym więzieniu przy ul. Gdańskiej 18 gdzie przez krótki czas przetrzymywany był Marszałek Józef Piłsudski, a także Służebnica Boża Stanisława Leszczyńska. Wykład w jednej z sal dawnego więzienia, stał się także dobrą okazją do zapoznania się łódzkiego pasterza ze zbiorami muzealnymi.