Archidiecezja Łódzka
Spotkanie arcybiskupa łódzkiego z przedstawicielami zakonów działających na terenie Archidiecezji Łódzkiej
11:12 | 06.09.2018 | Wyświetleń: 2412 | Autor: ks. Paweł Kłys

Ponad sto sióstr zakonnych reprezentujących 30 gromadzeń habitowych i bezhabitowych działających na terenie Archidiecezji Łódzkiej spotkało się z arcybiskupem metropolitą łódzkim w środę 5 września w sali konferencyjnej łódzkiej kurii.

Była to okazja do złożenia życzeń imieninowych arcybiskupowi Grzegorzowi oraz przedstawienia się rodzin zakonnych działających na terenie Archidiecezji.  Po wspólnych nieszporach prowadzonych przez siostry salezjanki, łódzki pasterz wygłosił konferencję.

O regule świętego Benedykta – który jest dla wielu zgromadzeń ojcem – mówił w swoim słowie do zgromadzeń zakonnych arcybiskup Grzegorz. Wskazał na to, że – dla założyciela benedyktynów spośród ślubów zakonnych – czystości, ubóstwa i posłuszeństwa – jednym z najważniejszych jest ślub ubóstwa, poprzez który należy patrzeć na zaspokojenie najważniejszych potrzeb szczególnie tego, który jest chory i słaby we wspólnocie. – podkreślił pasterz.

– Każdy przełożony powinien pamiętać o tym, że wszyscy przed Bogiem jesteśmy równi i nie jestem wyższy od innych przez to, że jestem przełożonym. Nasza godność jest nam wspólna przez to, że wszyscy jesteśmy ochrzczeni! – zaznaczył arcybiskup.

Zaznaczył, że niesłychanie ważna w życiu każdego zakonnika, siostry zakonnej i prezbiterów jest modlitwa brewiarzowa – modlitwa uświęcania czasu – modlitwa szkoły Pańskiej – która powinna być odmawiana w odpowiednim czasie dnia, a nie cała od jutrzni po kompletę za jednym razem i mam z głowy. – dodał arcybiskup. – Jest obowiązek odmawiania brewiarza – dwa razy przyrzekany! Przyrzekamy ludowi Bożemu, że będziemy się modlić za was brewiarzem! Doświadczenie jest też takie, że ksiądz który rzuca brewiarz, potem rzuca wszystko pozostałe. – zauważył.

Po konferencji był czas na osobiste spotkanie zgromadzonych z łódzkim pasterzem oraz rozmowy przy kawie i herbacie.

– To było dla nas wyjątkowe spotkanie. – mówi s. Lucyna Witczak – służebniczka N.M.P. NP – Każda z nas mogła spotkać się osobiście z księdzem arcybiskupem i zamienić z nim kilka słów. Poprzez tę konferencję po raz kolejny uświadomiłyśmy sobie, jak ważna jest modlitwa w naszym życiu zakonnym, i że każde nasze działanie musi rozpoczynać się od spotkania z Panem na modlitwie. – dodaje referentka wydziału ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego w Archidiecezji Łódzkiej.

Spotkanie przedstawicieli zgromadzeń zakonnych odbywają się regularnie w wyznaczonych wcześniej terminach w klasztorach na terenie Archidiecezji.