Archidiecezja Łódzka
Łódzki presynod o powołaniu i o młodzieży – zakończony!
21:56 | 18.09.2018 | Wyświetleń: 2503

Powołanie – to temat presynodu dla młodych, o młodych i z młodymi. Pomysłodawcą i organizatorem tego spotkania, które odbyło się w katedrze był ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Dzień 18 września nie był przypadkowy, gdyż to właśnie w tym dniu obchodzi się wspomnienie św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Szczególnym gościem łódzkiego presynodu był ksiądz kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin.

Po wspólnej modlitwie rozpoczynającej presynod uczestnicy spotkania wysłuchaj słów wprowadzenia oraz obejrzeli film na temat powołania, a także zapoznali się sondą w której zostały postawione młodym 2 pytania: Kim chciałbyś zostać w swoim życiu? oraz czy myślałeś o tym, aby być osobą konsekrowaną? Po takim wprowadzeniu uczestnicy spotkania zostali podzieleni na 16 grup, w których wspólnie odpowiadali na przygotowane dla nich pytania: Kim chciałbyś być w życiu? Czy to jest twoje powołanie? Co rozumiesz przez słowo powołanie? Czy kiedyś myślałeś o powołaniu do służby Bożej? Czy z kimś rozmawiałeś na ten temat? Czy uważasz, że to jest potrzebne? Czy chciałbyś, żeby ktoś towarzyszył tobie w rozeznawaniu drogi życiowej?

 Po zakończeniu pracy w grupach, przedstawiciel każdej z grup prezentował przygotowane odpowiedzi, a następnie podsumowania pracy dokonał ksiądz arcybiskup.

– W waszych słowach o rozeznawaniu, gdy odpowiadacie na pytanie: kim chcecie być, są dwa momenty, mówicie o zawodach oraz o tym, co możemy nazwać stanem życia: mąż, żona, matka, kapłan, osoba konsekrowana. Chcę wam powiedzieć, że obie te kategorie są ważne, gdy jest mowa o powołaniu. Duża cześć dokumentu przygotowująca synod kładzie nacisk na ten związek pomiędzy zawodem, a powołaniem. Oznacza to, że całe życie należy odczytywać w kategoriach powołania, by nie doszło do schizofrenii- religijny jestem w kościele, a po za nim, to jestem już zupełnie inny. – podkreślił arcybiskup.

– Mówicie o powołaniu w kategoriach: spełnienie, intuicja, pasja – to wszystko jest ważne ale nie patrzycie na to, w jakiej wspólnocie żyjecie. W tych wypowiedziach zabrakło Kościoła, zabrakło takiego widzenia – moje życie we wspólnocie. Kościół, który prowadzi papież Franciszek uświadamia nam, że ma swój cel po za sobą. Gdzie ja jestem w tej misji Kościoła, czy to jest w ogóle mój sposób myślenia o powołaniu? – pytał łódzki pasterz.

Dokonując podsumowania wypowiedzi młodych arcybiskup Grzegorz zauważył, że dzisiejszy młody człowiek boi się, że w swoich wyborach się pomyli. Jest jakiś taki starach przed pomyłką! Skąd ten strach przed pomyłką? Myślicie, że Pan Bóg jest taki jak dzisiejsze społeczeństwo, że jak się pomylicie, to was wyśmieje i was zmiażdży? On nie jest taki i Kościół nie jest taki. Nie bójcie się! – apelował.

Ostatnią częścią dzisiejszego presynodu była Msza święta, której przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz kardynał Tage. Zwrócił on uwagę zebranych w katedrze na to, że każdy z nas wciąż jest powoływany do czegoś i przez kogoś, bo powołanie jest częścią naszego życia, stąd powinniśmy być ekspertami od powołania, ale niestety tak nie jest! – zauważył kardynał.

Kaznodzieja zwrócił uwagę młodych na to, że ważne jest by sobie uświadomić kto lub co mnie woła? Do czego mnie woła i dlaczego mnie woła ktoś lub coś? Kiedy słyszę to wezwanie, to czy jestem do tego pociągnięty, czy po prostu mówię nie? Czy ja siebie sam wołam i do czego ja sam siebie wołam? Kiedy wołam siebie tylko do tego, co sam sobie wyznaczam, to tworzę swój własny świat i wtedy w tym swoim świecie jest wszystko czego szukam, choć jest to tylko spełnieniem siebie. Ale w takim świecie, w którym ja tak naprawdę żyję sam nie mogę być spełniony! Potrzebujemy czegoś większego niż my sami, potrzebujemy kogoś większego od nas, żeby nas zawołał. I kiedy poznajemy samych siebie, to wtedy siebie samych odnajdujemy! W ostateczności prawdziwie powołanie jest słyszane, wybrane i spełnione we wzajemnych relacjach, odniesieniach do siebie! – zaznaczył kardynał.

Spotkanie presynodalne zakończyła wspólna agapa, która odbyła się po Eucharystii na placu katedralnym.

Wnioski z łódzkiego presynodu i spotkania z młodzieżą ksiądz arcybiskup Grzegorz zabierze ze sobą do Rzymu na październikowy Synod biskupów o młodzieży, któremu przewodniczyć będzie Ojciec Święty Franciszek.