Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: jedność – słowo, z którym mnie Pan Bóg przysłał do Łodzi!
23:32 | 03.09.2018 | Wyświetleń: 2673

– Jakie jest to słowo Pana, kiedy myśli o mnie? Do końca nie wiem, ale myślę, że jest to słowo – jedność! Jedność! Być może jest to słowo, z którym mnie Pan Bóg przysłał do Łodzi. Właśnie to słowo – jedność. We wszystkich możliwych wymiarach! – mówił w homilii arcybiskup Grzegorz.

W liturgiczne wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego – papieża i doktora Kościoła, biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz wierni Archidiecezji Łódzkiej zgromadzili się w bazylice archikatedralnej, aby wspólnie modlić się za księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia, który w dniu dzisiejszym obchodzi swoje imieniny.

W homilii – którą wygłosił dostojny solenizant – zauważył, że Pan Bóg ma dla każdego człowieka konkretne słowo, które określa każdego z nas. – W odniesieniu do każdego z nas Pan Bóg odwiecznie wypowiada słowo, które ma się spełnić przeze mnie! Tak, dla każdego z nas jest to inne słowo. W każdym razie, gdy Bóg nas pomyślał, gdy nas stwarzał, znał to słowo, któremu my – ja i tylko ja mogę dać ciało. Jest słowo, które Bóg chce powiedzieć do ludzi, które chce powiedzieć przeze mnie. To jest słowo, ku któremu mnie namaścił, ku któremu mnie wyposażył, dla którego mnie napełnił łaską Ducha Świętego. Jest to słowo, które jest mi zadane, żebym je odkrył i przyjął bo opisuje mnie samego, bo ono opisuje mój sens bycia w świecie. Opisuje mój sens bycia w świecie dla innych. To jest jedno słowo, które Bóg chce powiedzieć światu, ludziom przeze mnie. Ono jest indywidualne i wyjątkowe. Dlatego droga do świętości jest indywidualna, jest jakoś jedyna. Do świętości idziemy we wspólnocie ale jest to droga jakoś indywidualna. Znacie to słowo? Poznaliście to słowo, które was opisuje? – pytał metropolita łódzki.

– Jezus nie został zabity na krzyżu, Jezus oddał swoje życie na krzyżu. Gdyby nie chciał oddać, nikt by Mu go nie odebrał, ale Jezus ma w sobie te wiedzę, to przekonanie, że jest słowo Boga, które w sobie nosisz, i za które możesz oddać życie. Ja chcę wam z całą pokorą powiedzieć, że mam w sobie to przekonanie! – zakończył arcybiskup Grzegorza.

W imieniu kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich życzenia solenizantowi złożył ks. prał. Ireneusz Kulesza – proboszcz parafii katedralnej w Łodzi.

– Bardzo wam dziękuję, że jesteście! – mówił przed błogosławieństwem arcybiskup Grzegorz. – Jestem wdzięczny księżom biskupom oraz przybyłym kapłanom, a jest nas tu w tej wspólnocie 110 księży – czyli co piąty ksiądz z prezbiterium łódzkiego. – zauważył solenizant. Metropolita łódzki zaprosił także zebranych kapłanów, osoby konsekrowane i osoby świeckie na rekolekcje, które wygłosi w połowie września w łódzkiej katedrze ksiądz kardynał Luis Antonio Tagle z Manili na Filipinach.

Po Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni mieli okazję złożyć indywidualnie życzenia metropolicie łódzkiemu w domu biskupim.