Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: „Bóg też zna się na sporcie”- Nowe boiska u Salezjanów
21:07 | 23.09.2018 | Wyświetleń: 1935

„Boisko martwe diabeł żywy, boisko żywe diabeł martwy”- tymi słowami św. Jana Bosko, ks. Julian Dzierżak, dyrektor  Zespołu Szkół Salezjańskich, otworzył uroczystość poświęcenia nowych boisk na terenie placówki w Łodzi.

Te słowa, które wspomniałem to była jedna z najważniejszych dewiz jego życia i jego systemu wychowawczego- mówił o patronie Szkół Salezjańskich ks. Dzierżak. W salezjańskiej pedagogice sport odgrywa kluczową rolę  w formacji dorastającego człowieka. Jest tak samo ważny ja muzyka, teatr czy nauka różnych dyscyplin. Chcemy, żeby te boiska rzeczywiści były żywe, a w konsekwencji, by diabeł był od nas daleko.

W słowie skierowanym do licznie zgromadzonych dzieci i młodzieży ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział, że ksiądz Bosko znał się na sporcie, bo Bóg też zna się na sporcie. Pan Bóg zna się co najmniej na dwóch dyscyplinach sportowych. Pierwsza z nich to zapasy. W Księdze Rodzaju Pan Bóg się zmaga w zapasach z Jakubem. To jest bardzo ciekawa scena z Pisma Świętego, bo obaj wygrywają. I to jest taka pierwsza uwaga na temat sportu. W sporcie każdy wygrywa. W sporcie nie ma przegranych. Jakub po tej walce stał się innym człowiekiem. Bo człowiek w trakcie zmagań sportowych przemienia się- staniecie się innymi ludźmi poprzez sport- powiedział do młodych abp Ryś.

Drugi sport na którym się Pan Bóg zna to bieganie- mówił dalej łódzki pasterz. Bardzo często św. Paweł pisze o biegach. Mówi, że każdy w biegach dostaje nagrodę pod  warunkiem, że biegł czysto. Każdy kto w sporcie gra fair dostaje nagrodę. A jak ktoś nie grał fair to nawet jak wygrał to przegrał. Czyli w sporcie są pewni przegrani, ale to są tylko ci, którzy nie stosują fair play.

To są takie dwie lekcje o sporcie od Pana Boga- przyjmijcie je i niech się na was spełnią- powiedział metropolita łódzki.

Arcybiskup Grzegorz Ryś poświęcił nowy salezjański kompleks sportowy, a potem wraz z przedstawicielami rządu oraz osobami zaangażowanymi w tworzenie obiektu dokonał jego uroczystego otwarcia.

Nowy kompleks sportowy powstał przy Zespole Szkół Salezjańskich przy ul. Wodnej 34. Od tej pory ponad 800 uczniów podstawówki, gimnazjum i liceum oraz podopiecznym parafialnej świetlicy środowiskowej będzie mogło korzystać z piłkarskiego boiska ze sztuczną trawiastą nawierzchnią i oświetleniem, tartanową bieżnią oraz boiskami do koszykówki, piłki ręcznej, siatkówki i badmintona.