Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: wszyscy jesteśmy uczniami Pana | Msza Św. w kaplicy Cudownego Obrazu
12:00 | 25.08.2018 | Wyświetleń: 3637

„Czy można przepowiadać wiarę, która staje się ciężarem nie do uniesienia? (…) Kiedy wiara staje się ciężarem? Kiedy wiara jest ciężarem? Wtedy kiedy jest zredukowana do prawa, do przepisów, do nakazów i do zakazów”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, podczas porannej Mszy Św. sprawowanej w kaplicy Cudownego Obrazu.

Metropolita Łódzki przewodniczył Mszy Św. dla pielgrzymów Archidiecezji Łódzkiej. W swojej homilii odniósł się do słów Ewangelii, w której Pan Jezus zarzuca współczesnym sobie przewodnikom ludu Bożego, że przekaz wiary zredukowali do pokazania wiary jako ciężaru. Ksiądz Arcybiskup mówił, że „Maryja pokazuje wiarę, która jest skoncentrowana na osobie, nie na przepisach, nie na prawie, tylko na osobie. Pokazuj na Jezusa. Wiara która skoncentrowana jest na osobie, przestaje być ciężarem.”

Dalej Abp Ryś podkreślił jednak, że „nie chodzi o to, że prawo jest nieważne, tylko o to, że prawo ma sens z racji na osobę. Wtedy przestaje być ciężarem nie do uniesienia.” Metropolita Łódzki zaznaczał także jak ważna jest spójność w przekazywaniu Ewangelii. Ważne jest to w jaki sposób przekazuje się Ewangelię. Ważne jest, aby to czego się naucza, samemu wypełniać, bo jeśli brak spójności, to tak jak mówił św. Paweł „przez was poganie bluźnią imieniu Boga.”

„Czy jest jakaś dobra nowina w tej Ewangelii?”- pytał Abp Ryś. „W tej Ewangelii Jezus nazywa nas wszystkich dziećmi Boga, braćmi i nas wszystkich nazywa uczniami (…) Naszą najważniejszą godnością jest ta, że wszyscy jesteśmy uczniami Pana. To jest źródło naszej godności. To jest najlepsza dobra nowina. Chrzest buduje naszą godność w Kościele, a nie funkcje jakie pełnimy.”

Przed błogosławieństwem Metropolita Łódzki poprosił wszystkich o modlitwę za Biskupów, którzy będą reprezentować Polskę na spotkaniu Biskupów Europy, a także za Biskupów, którzy będą obradować w ramach Konferencji Episkopatu. Abp Ryś podziękował także Księdzu Kardynałowi Konradowi Krajewskiemu za wierność.