Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: Nasze życie to ciągłe zmaganie o wolność | Uroczystość Wniebowzięcia NMP
13:44 | 15.08.2018 | Wyświetleń: 2730 | Autor: Antoni Zalewski

Spotykamy się tu dziś w Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, w Dzień Wojska Polskiego, wspominając również zwycięską Bitwę Warszawską na wspólnej Eucharystii i staramy się przeczytać przed Bogiem nasze wczoraj i nasze dziś, bo wiemy, że losy świata są w ręku Boga- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś 15 sierpnia podczas Mszy Świętej w łódzkiej katedrze.

Metropolita łódzki podkreślił, że jako ludzie wierzący jesteśmy przekonani, że ostatecznie to On jest Panem dziejów, On jest Panem Narodów i do Niego należą losy świata. To On pasie wszystkie narody, ma rzeczywistą władzę nad losami świata. Choć jako małe narodzone dziecko czy jako ukrzyżowany wydaje się słaby to On ma swoją moc. I to jest perspektywa nadziei.

Dokonując przed Bogiem refleksji nad naszą historią, nad naszymi dziejami mamy wprost poczucie, że tu się właśnie objawiła moc Boga. Są takie momenty za które jesteśmy Bogu szczególnie wdzięczni. Bitwa Warszawska jest takim momentem. Jesteśmy wdzięczni Bogu, że wtedy zwyciężyło dobro i dlatego mówimy: „Cud nad Wisłą”.

Abp Ryś mówił też o szczególnym wymiarze obchodów świąt państwowych w roku 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo jak podkreślał to nie jest tak, że wolność odzyskuje się w jeden moment i raz na zawsze. Odzyskiwanie wolności jest długim procesem i bardzo często jest tak, że odzyskana wolność trzeba najpierw przyjąć, podjąć, ale potem niemal zaraz trzeba jej bronić i trzeba ją obronić.

Bo jest wolność i jest zmaganie się o nią i to zmaganie nie kończy się w momencie posiadania wolności. Jeśli człowiek długo walczył o wolność to tym bardziej czuje się wezwany, by jej bronić, by jej nie zaprzepaścić, by się o nią zmagać – mówił Pasterz Łódzki.

Polska ledwie się odrodziła, a już musiała zmagać się o wolność. Jest wolność i jest zmaganie się o nią- nierozłącznie- przypomniał Arcybiskup Ryś jednocześnie zwracając uwagę na poemat „ Myśląc Ojczyzna” św. Jana Pawła II.

Wolność jest darem, który chce ogarnąć całego człowieka. Przykładem tego jest dzisiejsze Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bo kiedy mówimy o tym, że Maryja została wzięta do nieba z duszą i z ciałem to chcemy to podkreślić, że w Maryi Bóg dał nam znak człowieka w pełni odkupionego. Człowieka w którym w pełni zajaśniało zwycięstwo Chrystusa nad złem. Maryja jako człowiek pełny doświadczyła wolności również jej ciała. Dopiero wtedy możemy powiedzieć, że zwycięstwo pochłonęło śmierć. Maryja była w pełni wolna i duchem i ciałem- tylko Ona jako człowiek.

W nas jest ciągłe zmaganie- mówił Metropolita Łódzki.  W nas jest ciągłe zmaganie między Adamem a Chrystusem. Między tym co cielesne i pożądliwe, a tym co duchowe i dobre. Wolność jest wezwaniem totalnym, która chce ogarnąć całego człowieka, po to żeby potem był zdolny do miłości- całym sobą.

Stąd jest to zmaganie w człowieku i to zmaganie ogarnia każdego z nas z osobna, ale i społeczeństwo, ogarnia nas jako naród. To zmaganie o wolność to jest walka na śmierć i życie, która rozgrywa się w każdym z nas. W Adamie wszyscy umierają, w Chrystusie wszyscy będą ożywieni- to jest ten konflikt, który każdy z nas nosi w sobie. Często ten swój brak wolności przerzucamy na zewnątrz, na świat. A to od nas zależy co w nas wygrywa- wolność czy zniewolenie.

Po Mszy Świętej odbyły się wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego zorganizowane prze Wojewodę łódzkiego Zbigniewa Rau. W programie były: uroczysta zmiana warty, przemówienie wojewody, apel pamięci Oręża Polskiego, salwa honorowa, defilada kompanii honorowych. Metropolita Łódzki wraz z przedstawicielami kościołów chrześcijańskich złożyli przed płytą Grobu Nieznanego żołnierza.