Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś do uczestników „Przystanku Jezus”: co zrobicie z tym życiem, które Bóg włożył w wasze ręce?
22:10 | 29.07.2018 | Wyświetleń: 2458 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Macie poczucie, że trzymacie swoje życie w swoich rękach? Co z tym zrobicie? Co zrobicie z tym życiem, które Bóg włożył w wasze ręce? Święty Paweł wiedział co zrobić ze swoim życiem. Paweł swoje życie potrafił oddać i odkryć tę wartość, która jest jeszcze większa, ten dar Boga, który jest jeszcze większy, a tą wartością – tym darem jest miłość! – mówił do młodych arcybiskup Grzegorz Ryś.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia w niedzielny wieczór 29 lipca w Kostrzynie nad Odrą zainaugurowano XIX edycję Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej “Przystanek Jezus”.

Rozpoczynając liturgię metropolita łódzki dokonał poświęcenia krzyża ustawionego na polu namiotowym, przy którym gromadzić będą się uczestnicy rekolekcji „Przystanku Jezus”. – Panie racz pobłogosławić ten krzyż, którego mamy uczyć się przez całe nasze życie. Bo on uczy nas miłości do Chrystusa, bo on uczy nas miłości do drugiego człowieka. – mówił podczas błogosławieństwa abp Ryś.

O darze wolności, który nie jest ostatnim z darów Boga dla człowieka, a tylko poprzedzającym i przygotowującym do otrzymania Bożego daru, jakim jest miłość, mówił do uczestników rekolekcji w Kostrzynie nad Odrą metropolita łódzki.

– Myślę, że każdy z nas ma to doświadczenie, jaką radość sprawia ci to, że masz poczucie panowania nad swoim życiem. Że masz poczucie, że trzymasz swoje życie we własnych rękach, że możesz temu życiu nadać własny kierunek. Bo mogę decydować o swoim życiu, bo mam siebie, bo mogę decydować o sobie. To coś niesamowitego! Ale… każdy z nas ma zapewne i to doświadczenie, że nie posiadł swojego życia, że nie ma nad sobą władzy. Jednak jest tak, że w spotkaniu z Bogiem, podobnie jak św. Paweł odzyskujemy siebie i odzyskujemy poczucie władzy nad sobą. Poczucie, że trzymam swoje życie w swoich rekach. To poczucie, to dar od Boga – to wolność. – tłumaczył abp Ryś.

– Święty Paweł po doświadczeniu wolności może siebie oddać Bogu. W wolności, może klęknąć przed Bogiem i w wolności może powiedzieć: Ty jesteś moim Panem. Może klęknąć przed Jezusem i powiedzieć: Kyrie! Może schylić się do Jego stóp i pocałować je. Robi to w akcie całkowitej wolności. Przyjmuje Jezusa jako swojego Pana. Jestem wolny, dlatego mówię: Panie, Kyrie! Kiedy swoje życie oddaję Panu, potrafię swoje życie oddać także innym! – zauważył łódzki pasterz.

Arcybiskup przywoła także do postaci św. br. Alberta Chmielowskiego, który po doświadczeniu spotkania z Bogiem – potrafił stanąć i uklęknąć przed majestatem człowieka. – cierpiącego człowieka – podkreślił arcybiskup.

Liturgia Mszy świętej zakończyła pierwszy dzień rekolekcji „Przystanku Jezus”. Przez kolejne 3 dni ewangelizatorzy wezmą udział w rekolekcjach, które poprowadzi abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus!” (Ga 5, 1) i będzie miało dwa wymiary. Oprócz religijnego, podkreślony będzie także wymiar patriotyczny przy okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na Przystanku Jezus ewangelizować będą także biskupi: Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a także abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Przystanek Jezus powstał w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w 1999 r. Jest to odpowiedź na potrzebę duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanku Woodstock), który jest jednym z największych koncertów muzyki rockowej w Europie i gromadzi kilkaset tysięcy młodych. Co roku w Przystanku Jezus bierze udział kilkuset ewangelizatorów z Polski i z zagranicy.