Archidiecezja Łódzka
Ogólnopolskie zebranie odpowiedzialnych za Nową Ewangelizację w diecezjach i wspólnotach zakonnych
16:11 | 11.06.2018 | Wyświetleń: 1244

W Łodzi zakończyło się ogólnopolskie spotkanie odpowiedzialnych za Nową Ewangelizację w diecezjach, zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach działających na terenie całej Polski.

Wybranie Łodzi na miejsce zjazdu nie było przypadkowe, gdyż przewodniczącym Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji jest metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

– Funkcją tego zespołu jest konsolidowanie wszystkich wydarzeń Nowej Ewangelizacji, które się dokonują w diecezjach oraz we wspólnotach zakonnych. – tłumaczy abp Ryś.  – Zbieramy więc liderów, by prowadzić wspólny namysł nad Nową Ewangelizacją. Prowadzimy promocje tego, co jest sensowne w tym nurcie i w związku z tym dwa, czasem trzy razy do roku, organizujemy takie spotkania ludzi, którzy są wyznaczani przez biskupów do prowadzenia NE w diecezjach, albo którzy po prostu się tym zajmują, bo rozeznali tak swój charyzmat – czy miejsce w Kościele. – dodaje.

1P6A3604

Podczas całodniowej dyskusji, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi podjęto tematy związane z kongresem Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się w jesienią przyszłego roku, a będzie poświęcony ewangelizacji rodziny oraz debatą na temat „pentekostalizacji” Kościoła, – bo temat ten dotyczy NE, w której są bardzo aktywne wspólnoty niekatolickie, bardzo są aktywne wspólnoty tzw. wolnych Kościołów, ale nie tylko. Ewangelizacja to obszar wspólnego działania! – podkreślił przewodniczący.

1P6A3608

– Przyjechałam na to spotkanie jako delegatka konsulaty wyższych przełożonych zakonnych. – mówi s. Radosława Podgórska Franciszkanka Służebnica Krzyża z Lasek. – Ksiądz arcybiskup zaprosił nas tutaj, abyśmy jako zgromadzenia zakonne dowiedzieli się, co się dzieje w nurcie Nowej Ewangelizacji, by to o czym się tu mówi przełożyć na naszą posługę w czasie rekolekcji ewangelizacyjnych dla sióstr. – dodaje uczestniczka spotkania.

1P6A3609

– Jestem tutaj jako przedstawicielka wspólnoty Nowa Pascha w Ostrowie Wielkopolskim, która należy do szkoły Nowej Ewangelizacji diecezji kaliskiej. – tłumaczy Marta Smoliga. – Chcę być na bieżąco z tym co się dzieje w NE w Polsce, aby potem to realizować w swojej wspólnocie, która organizuje kursy NE oraz rekolekcje ewangelizacyjne. – podkreśla.

1P6A3611

W łódzkim spotkaniu wzięło udział blisko 50 osób, wśród których obecni byli księża, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w działalność wielu wspólnot na terenie całej Polski.