Archidiecezja Łódzka
Zakończenie roku akademickiego 2017/2018 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi
19:11 | 19.06.2018 | Wyświetleń: 2507 | Autor: ks. Paweł Kłys

Mszą świętą sprawowaną przez abpa Grzegorza Rysia metropolitę łódzkiego w kaplicy pw. Chrystusa Dobrego Pasterza we wtorek 19 czerwca br., zakończył się kolejny rok formacji w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Przez ostatnie trzy tygodnie wytężonej pracy, alumni zdawali swoje egzaminy w sesji letniej, a teraz po jej zakończeniu, w modlitwie dziękują za miniony czas dorastania do kapłaństwa, który wyrażony został w zdobywaniu wiedzy, ale także poprzez liczne praktyki w czasie których spotykali się z wiernymi w parafiach, domach pomocy społecznej, szpitalach czy też punktach Caritas.

O doświadczeniu obecności Boga w swoim życiu, które jest dopełnieniem objaśnienia, poznanego w czasie studiów seminaryjnych, mówił w homilii do kleryków abp Grzegorz Ryś.

– Wakacje to jest czas bardziej doświadczenia niż objaśnienia. Objaśnienia było dużo. Dziesięć miesięcy objaśnień wystarczy, teraz próbujcie doświadczyć przez dwa miesiące, zresztą nie tylko wy, bo do siebie też to mówię. Do objaśnienia, jest potrzebne doświadczenie. Każdy z nas wie, że jest dzieckiem Boga! Otwórz się na to! Doświadcz tego! Bo możesz w sobie odnaleźć taką miłość, jaką Bóg kocha każdego. – podkreślił metropolita.

Eucharystię wraz z księdzem arcybiskupem koncelebrowali wychowawcy seminarium oraz księża profesorowie. Na liturgii, obok kleryków, obecne były także siostry karmelitanki, posługujące w seminarium.

Przed błogosławieństwem, metropolita łódzki prosił alumnów seminarium udających się na wakacje, aby modlili się w trzech następujących intencjach: o powołania do łódzkiego seminarium, za tych, którzy przyjdą na pierwszy rok – rok propedeutyczny oraz za diakonów, którzy po wakacjach, będą odbywać praktyki w parafiach Archidiecezji Łódzkiej.

Eucharystia zakończyła rok akademicki 2017/2018 – rok formacji duchowej i intelektualnej. Teraz klerycy udadzą się na wypoczynek oraz praktyki wakacyjne w parafiach, a także, już tradycyjnie kurs drugi, na miesięczny wolontariat do szpitala lub domu pomocy społecznej.

Aktualnie w WSD, na pięciu kursach studiuje blisko 40 alumnów, wśród których jest sześciu wyświęconych w tym roku diakonów.