Archidiecezja Łódzka
Nowy dyrektor w łódzkim „Katoliku”
12:05 | 21.06.2018 | Wyświetleń: 4462 | Autor: ks. Paweł Kłys

Nowym dyrektorem Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Łodzi na Teofilowie został ks. dr Marcin Czajkowski – wykładowca etyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi oraz długoletni katecheta w I  Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernik w Łodzi. Decyzję tę ogłosił ks. abp Grzegorz Ryś podczas liturgii Mszy świętej sprawowanej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, przy którym usytuowany jest łódzki katolik.

– Pierwsze co usłyszałem o ks. Marcinie – mówił metropolita łódzki, to to, że jest dobrym katechetą i uczy w dotychczasowym liceum już 18 lat. Tak wiec – moi drodzy – dostajecie w nowym dyrektorze bardzo dobrego katechetę i doświadczonego pedagoga. – mówił podczas wręczenia nominacji abp Ryś.

Podziękował także za dotychczasową pracę odchodzącemu dyrektorowi ks. Tomaszowi Wojciechowskiemu, który w swoim powołaniu kapłańskim odkrył inne powołanie – oświadczył łódzki pasterz. – Tym powołaniem jest wojsko i służba Ojczyźnie w Polsce i poza jej granicami – jeśli będzie taka konieczność. Życzymy mu wytrwałości i spełnienia się w tym obowiązku względem Ojczyzny. – kontynuował ksiądz arcybiskup.

W uroczystościach zakończenia roku szkolnego 2017/2018, które rozpoczęły się Mszą świętą wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum łódzkiego katolika. Towarzyszyli im nauczyciele, wychowawcy oraz rodzice.

W słowie na wakacje, które skierował do nich arcybiskup Grzegorz, wskazał na ogromne znaczenie Modlitwy Pańskiej, która jest pierwszą i najważniejszą modlitwą, każdego wierzącego. – Modlitwa „Ojcze nasz” służy temu, żeby Duch święty uczynił nas przed Bogiem Jego dziećmi. Żebyśmy odkrywali ciągle na nowo, że On jest dla nas ojcem a my jesteśmy jego córkami i synami. – tłumaczył Pasterz. – Liczy się to co w nas się dzieje, gdy wypowiadamy słowa modlitwy „ojcze nasz”. Bo jeśli w nas nic się nie dzieje, jełis ta modlitwa nas nie zmienia, to możemy je gadać  i  gadać, i żadne z tych słów nie dociera do Pana. Bo Pana! – podkreślił.

Zwrócił uwagę na to, że jeśli – ktoś kończy sensowną szkołę, to nie chodzi, że się nauczył wielu słów, ale że te słowa, które się nauczył go zmieniają. Nie chodzi, by mieć dużo słów poukładanych w głowie, stosy teorii. Chodzi o to, co ta prawda, którą poznajecie z wami robi. Kim wy z tej szkoły wyjdziecie. Tak myślę, że się to już w te wakacje okaże. Wakacje dużo wam powiedzą o was i o  tym jak przeżywacie te szkoły. Wakacje wam powiedzą dużo więcej niż te świadectwa, które dzisiaj dostaniecie! – zauważył.

Po liturgii miały miejsce podziękowania odchodzącemu ze szkoły dyrektorowi oraz  wręczenie nagród i wyróżnień uczniom, którzy poprzez całoroczną pracę w sposób szczególny wyróżniali się, a dzięki swoim osiągnięciom w różnych dyscyplinach na szczeblu miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim, rozsławiali dobre imię szkoły.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łodzi jest pierwszą szkołą katolicką prowadzoną przez Archidiecezję Łódzką. Istnieje od 16 marca 1991 r, a została powołana do istnienia przez ks. abp Władysława Ziółka. Założycielem i  pierwszym  dyrektorem łódzkiego katolika był ks. prał. Tadeusz Bednarek.