Archidiecezja Łódzka
Arcybiskup Grzegorz Ryś otrzymał Paliusz z rąk Ojca Świętego Franciszka
00:42 | 30.06.2018 | Wyświetleń: 5640 | Autor: ks. Paweł Kłys

W uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca 2018 roku na placu świętego Piotra,  Ojciec Święty Franciszek dokonał poświęcenia i wręczenia Paliuszy 29 arcybiskupom z całego świata. Wśród metropolitów, którzy otrzymali Paliusz, był ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

W homilii, Ojciec Święty zwrócił uwagę na to, że – nierzadko odczuwamy pokusę bycia chrześcijaninem, zachowując rozsądny dystans od ran Pana. Jezus dotyka ludzkiej nędzy, zapraszając nas , abyśmy byli z Nim i dotykali cierpiącego ciała innych osób. Wyznanie wiary naszymi ustami i naszym sercem wymaga- jak tego zażądał od Piotra – utożsamienia „podszeptów” złego ducha. – zaznaczył.

Ojciec święty podkreślił, że – Jezus chce wyzwolić swoich uczniów, swój Kościół, z pustego triumfalizmu: pozbawionego miłości, służby, współczucia, pozbawionego ludu. Chce wyzwolić od pewnej wyobraźni bez ograniczeń, która nie potrafi zakorzenić się w życiu wiernego ludu,  lub – co gorsza – sądzi, że służba Panu wymaga wyzbycia się zakurzonych dróg historii. – dodał papież.

Odwołując się do Mateuszowej ewangelii Papież zauważył, że – nadal w milionach twarzy żywe jest pytanie: czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać? Wyznajemy naszymi ustami i sercem: Jezus Chrystus jest Panem. To jest nasz stały śpiew, do którego wznoszenia jesteśmy zapraszani każdego dnia. – podkreślił.

Na placu świętego Piotra obecni byli pielgrzymi z całego świata, w tym także duża grupa z archidiecezji łódzkiej, którzy przybyli wraz ze swymi duszpasterzami oraz indywidualnie.

– Kiedy mieliśmy wakat na stolicy naszej diecezji, ja się modliłem o nowego pasterza. – mówi Krzysztof Nowakowski. – Słuchałem często na youtube kazań i rozmów bp. Rysia z Krakowa i czytałem jego książki. Ale nigdy nie przypuszczałem, że mógłby on przyjść do Łodzi, ale kiedy nadszedł 14 września – dodam były to moje urodziny- dowiedziałem się, że nowym arcybiskupem został biskup Grzegorz Ryś. Dziś nie mogło by mnie tutaj w Rzymie nie być. Musiałem przyjechać, aby wraz z nim się modlić i Mu towarzyszyć. – dodaje.

– Jestem bardzo wdzięczna Panu Bogu za to, że tutaj przyjechałam i mogłam towarzyszyć i modlić się wraz z księdzem arcybiskupem. – tłumaczy s. Ewa G – jadwiżanka wawelska. – Ksiądz arcybiskup został wybrany i powołany do Kościoła w Łodzi. To jest bardzo ważna sprawa. Kościół Mu ufa i Ojciec Święty Mu ufa. To że tutaj jestem, jest dla mnie czymś wielkim i świętym, to budowanie jedności z Kościołem i Papieżem. – dodaje siostra.

Ksiądz arcybiskup zapytany o to, czym jest dla niego dzisiejsza uroczystość i paliusz, którzy otrzymał z rąk Ojca Świętego, bez wahania odpowiedział – jest on dla mnie znakiem jedności z Piotrem. Jest to jedność wielowymiarowa, Piotra trzeba z nać i być z nim w komunii. W XX wieku mamy szczęście do wielkich papieży, począwszy od czasów Soboru Watykańskiego II, po Franciszka, który jest wielkim prorokiem. Niewątpliwie wielkim zadaniem każdego metropolity jest czynić obecnym osobę Piotra, który ma na imię Franciszek w Polskim, w Łódzkim Kościele – w Łowickim, skoro jest to metropolia, żeby otwierać na nauczanie Papieża.

Uroczyste nałożenie Paliusza na ramiona metropolity łódzkiego odbędzie się w łódzkiej bazylice archikatedralnej drugiej połowie roku, a dokona tego nuncjusz apostolski w Polsce ksiądz arcybiskup Salvatore Penacchio.