Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: Paliusz, to zadanie, którego będę się uczył!
09:06 | 30.06.2018 | Wyświetleń: 2434 | Autor: ks. Paweł Kłys

Arcybiskup Grzegorz Ryś, jest trzecim metropolitą łódzkim, który otrzymał z rąk Ojca Świętego Paliusz – znak jedności pomiędzy Papieżem uosabiającym Kościół Powszechny, a metropolitą – stojącym na czele Kościoła partykularnego.

Pierwszym, który otrzymał Paliusz w metropolii łódzkiej, był ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek. Miało to miejsce w uroczystość świętych Piotra i Pawła 29 czerwca 2004 roku, a dokonał tego św. Jan Paweł II. Dziewięć lat później papież Franciszek nałożył Paliusz drugiemu metropolicie łódzkiemu księdzu arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu – 29 czerwca 2013 roku.

IMG_1283

IMG_1284

Przed rozpoczęciem uroczystości poświecenia i wręczenia Paliuszy przez Ojca Świętego nowym metropolitom, ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś wraz z kardynałem Konradem Krajewskim modlili się przy grobie św. Piotra apostoła oraz przy figurze Księcia apostołów, która na tę jedyną uroczystość w roku jest specjalnie wyeksponowana.  Następnie wzięli udział w liturgii sprawowanej przez Ojca Świętego na placu św. Piotra.

IMG_1282

IMG_1276

  • Paliusz, to zadanie, którego będę się uczył. – tłumaczy metropolita łódzki. – Jest on dla mnie znakiem jedności z Piotrem. Jest to jedność wielowymiarowa, Piotra trzeba znać i być z nim w komunii. W XX wieku mamy szczęście do wielkich papieży, począwszy od czasów Soboru Watykańskiego II, po Franciszka, który jest wielkim prorokiem. Niewątpliwie wielkim zadaniem każdego metropolity jest czynić obecnym osobę Piotra, który ma na imię Franciszek w Polskim, w Łódzkim Kościele – w Łowickim, skoro jest to metropolia, żeby otwierać na nauczanie Papieża .- podkreśla.

IMG_1270

IMG_1271

Czym jest Paliusz? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi kodeks prawa kanonicznego, który w kanonie 437 tłumaczy: Paliusz metropolitalny to biały wełniany pas, połączony ze sobą, zwyczajowo o szerokości kilku centymetrów. Zakładany na ornat na ramiona i opuszczany końcami na piersi i plecy. Ozdobiony jest wyszytymi sześcioma czarnymi równoramiennymi krzyżami, zakończony czarnymi, jedwabnymi fragmentami. Noszony jest wyłącznie jako element stroju liturgicznego, mający podkreślić funkcję i władzę metropolity w zgromadzeniu oraz jego łączność ze Stolicą Apostolską. Posiadanie paliusza przez metropolitów wymagane jest Kodeksem prawa kanonicznego.

IMG_0427

IMG_0430

Zgodnie z tradycją, Paliusz tkany jest wełny owiec, pobłogosławionych przez Ojca Świętego – 21 stycznia to jest we wspomnienie św. Agnieszki. Z wełny tych owiec siostry zakonne przygotowują paliusze, przechowywane następnie, aż do uroczystości św. ap. Piotra i Pawła w bazylie św. Piotra w Rzymie, na grobie pierwszego z apostołów. Paliusz jest symbolem owiec, które na ramionach niesie Dobry Pasterz.