Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś do młodych: daj się poprowadzić Bogu! Spróbuj wejść z Nim w relację!  
22:12 | 15.06.2018 | Wyświetleń: 2237 | Autor: ks. Paweł Kłys

W drugiej części dzisiejszego Spotkania Młodych „Bierz-mów-a-nie” gimnazjaliści wraz ze swoimi nauczycielami i wychowawcami wzięli udział we Mszy świętej, która odbyła się na placu przed kościołem oo. Jezuitów w Łodzi, a której przewodniczył arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś.

W słowie skierowanym do młodych pasterz Kościoła łódzkiego odwołując się do pierwszego czytania zauważył, że w życiu ludzkim jest różnie, że czasem bywa tak, że człowiek traci sens życia i widzi dookoła siebie tylko beznadzieję. Wówczas z pomocą przychodzą różni ludzie, którzy będą radzić ale… – dzisiejsze słowo wam radzi – mówił arcybiskup. – Idź na Eucharystię! Daj się poprowadzić Bogu! Spróbuj wejść w relację z Nim! Posłuchaj co on ma Ci do powiedzenia po cichu! Tylko tobie! Delikatnie! Nikt tego nigdy ni usłysz! I zaczniesz żyć. – podkreślił.

Następnie, przypominając dzisiejszy fragment ewangelii, w którym Jezus mówi o zachowaniu czystości, kaznodzieja wskazał na to, że – wielu myśli, że jak Kościół dochodzi do rozmowy o miłości, to ma tylko zakazy i nakazy! Rozmowa z Bogiem o miłości i o sexie to jest: odkąd dokąd jest grzech lekki, odkąd dokąd jest już ciężki. To jest wszystko co Kościół i Pan Bóg ma do powiedzenia o miłości! Jezus mówi – popatrz na serca. Co masz w sercu?  – zauważył metropolita łódzki.

– Czystość, to wolność. – podkreślił abp Ryś. – To jest to, że mogę komuś mogę siebie dać w miłości, w wolności – Jezus mówi, nie sprowadzaj sexu do prawa, do przepisu, do nakazu i zakazu. Bo cały sens życia erotycznego bierze się z twojego serca, że wiesz o co chodzi w miłości.

– Macie wolność w życiu erotycznym, czy przymus wewnętrzny? – pytał. – Jeśli swoje ciało trzymasz we własnych rekach. Jeśli jesteś panem swojego życia erotycznego, to wyrażasz swoją miłość do kogoś podejmując z nim współżycie, okazując mu czułość – wyrażasz miłość. Twoja wolność ma swój punkt dojścia w miłości. – dodał.

Po liturgii w jezuickiej świątyni odbył się koncert ewangelizacyjny – ostatnia w tym roku szkolnym Uwielbieniowa Łódź Ratunkowa, podczas której młodzi wspólnie poprzez śpiew i taniec uwielbiali Boga.

zobacz także: W Łodzi trwa Święto Młodych „Bierz-mów-a-nie”!

Zakończenie dzisiejszego – pierwszego w historii Święta Młodych „Bierz-mów-a-nie” – zakończy wieczorna ewangelizacja młodych na ulicy Piotrkowskiej – głównym deptaku miasta.

Organizatorem łódzkiego Święta Młodych „Bierz-mów-a-nie” jest Wdział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej oraz  Księża Jezuici.