Archidiecezja Łódzka
Metropolita Łódzki odebrał tytuł „Małopolanin Roku 2017”
16:15 | 14.05.2018 | Wyświetleń: 2978 | Autor: ks. Paweł Kłys

Arcybiskup Grzegorz Ryś odbierał dziś w Krakowie tytuł „Małopolanin Roku 2017”, który został mu przyznany przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski – największą w Polsce regionalną organizację samorządu terytorialnego.

Wręczenie nagrody odbyło się w Auli Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obok metropolity łódzkiego ks. abpa Grzegorza Rysia tytuł ten otrzymał także ks. abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski. Podczas uroczystości wręczono także dwa tytuły „Człowiek Roku 2017”, które otrzymali: Zofia Romaszewska oraz Andrzej Wielowieyski.

– Słowo ojczyzna w naszym języku bierze się ze słowa ojciec, pierwsza forma to ojcowizna. Małopolska, jako mała ojczyzna, ojcowizna jest dla każdego z nas, którzyśmy tu wyrośli mistrzynią, ona chyba znacznie lepiej uczy niż rządzi. (…) Małopolanie w myśleniu są dobrzy. – mówił abp Ryś.

Odwołując się do historii Polski z czasów po rozbiciu dzielnicowym podkreślił, że cała myśl, która poprzedziła zjednoczenie Polski narodziła się w Krakowie. Tu także powstała tradycja mówiąca o ciele św. Stanisława, które się zrosło po rozsiekaniu przez królewskich rycerzy.

– Cała ta tradycja, która pracowała na myślnie o Polsce w kategoriach jedności żyła w Krakowie – mówił.
W dalszych słowach wskazywał, że Małopolska może nas wiele nauczyć poprzez dzieła sztuki, z którymi na tych terenach możemy obcować. One dają nam lekcje fundamentalne. Wśród nich arcybiskup wymienił dwie: seria miejsc Wawel, Lublin, Sandomierz , Wiślica – gdzie w gotycką architekturę wpisane są wschodnie malowidła. – To są takie miejsca, które uczą nas oddychania dwoma płucami, uczą nas ekumenizmu.

Na zakończenie wystąpienia abp Grzegorz Ryś dziękował za wyróżnienie. – Nie mam poczucia, żebym coś wielkiego zrobił dla Małopolski. I tak sobie myślę, że być może ta nagroda, to uznanie jest tak naprawdę potwierdzeniem tego, co Kościół mówi sam o sobie, co jest jego funkcją w świecie. (…) Kościół ma być skutecznym narzędziem zjednoczenia człowieka z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego. (…) To jest wpisane w misję Kościoła – zbierać ludzi, nie rozpraszać. (…) Jeśli państwo choć trochę odbieracie tak to moje 30 lat bycia księdzem w diecezji krakowskiej, jako posługę jednania, to chwała Bogu. Dziękuję za to wyróżnienie.

Tytuł „Małopolanin Roku” jest przyznawany osobom wywodzącym się z regionu historycznej Małopolski, działających na rzecz swych lokalnych wspólnot i środowisk: naukowców, samorządowców, przedsiębiorców, a także ludzi kultury i nauki. Jak dotąd wśród nagrodzonych tym tytułem są ludzie Kościoła: św. Jan Paweł II, ks. Jacek Stryczek, abp Wiktor Skworc, kard. Kazimierz Nycz, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Franciszek Macharski, bp Ignacy Tokarczuk. Tytuł otrzymali także: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Adam Małysz, Anna Dymna oraz Krzysztof Penderecki.


relacja fotograficzna – Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

.