Archidiecezja Łódzka
INNY? – dyskusja J. Ochojskiej, abp. Rysia, rabina Schudricha
14:34 | 20.04.2018 | Wyświetleń: 4644 | Autor: ks. Paweł Kłys

Janina Ochojska – działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji  Humanitarnej, arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki oraz Michael Schudrich – religioznawca i historyk, naczelny rabin Polski byli gośćmi debaty, która odbyła się w piątek 20 kwietnia w Centrum Promocji Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób, wśród których większość – bo 160 – to uczniowie łódzkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Debatę poprzedziła praca w grupach, która prowadzili Joanna Podolska, dr Monika Kopytowska, Piotr Kłys, Tomasz Gąsiennica-Józkowy przygotowując młodych do zadania pytań uczestnikom debaty.

Piątkowe spotkanie w łódzkiej ASP poprowadził ks. Krzysztof Niedałtowski – Duszpasterz Środowisk Twórczych w Gdańsku.

– Dla mnie inny, to po prostu drugi człowiek. – mówiła  Janina Ochojska, odnosząc się do tytułu spotkania. – Nie jest ważne jaką wyznaje religię, jakiej jest rasy, z jakiego kraju pochodzi . To nie ma znaczenia. Wierzę w to, że wszyscy wyznajemy te same wartość, jaką  jest dobro człowieka. – dodała.

Rabin Schudrich mówiąc o szacunku do inności każdego człowieka przywołał postać Jana Paweł II – który był bardzo otwarty na drugiego. Starał się zrozumieć i poznać każdego człowieka, bo każdy człowiek to jest dziecko Boga. – zauważył żydowski duchowny. –  Każdy człowiek ma święta iskrę – swoją duszę. Papież stawiał także wyzwanie, by nie sądzić drugiego człowieka ale poznać i dotykać świętej iskry, która w nim jest. – podkreślił rabin.

Odpowiadając na pytanie o inność, metropolita łódzki podkreślił, że – jeśli się chce wspólnotę uczynić jednolitą, to się rozbija każda ludzką społeczność. To nie jest takie proste uczyć się różnorodności , bo albo jest tak, że chcemy wszystkich pod siebie innych przetwarzać, albo chcemy być ciągle kimś innym, a nie sobą. To są dwie wielkie pokusy. Myślę,  że jedna i druga jest pokusą pychy, a efekt jest taki sam – kończy się gwałtem, przemocą, choć motywowaną bardzo wzniośle. – podkreślił arcybiskup.

W drugiej części debaty był czas na pytania, które zadawali młodzi obecni na spotkaniu. Odpowiadający zaproszeni goście dzielili się swoim doświadczeniem życiowym.

Jak uczyć postaw tolerancji?  Na to pytanie, dzieląc się swoim doświadczeniem, odpowiedziała  założycielka Polskiej Akcji  Humanitarnej, zauważając, że – można o tolerancji mówić bardzo wiele, ale jak się nie daje przykładu, to nic z tego nie będzie. – podkreślała Ochojska . Edukacja możliwość wspólnego poznawania się, poznawania religii, kontaktów z nimi, budowania wspólnych doświadczeń dialogu.  Ale najważniejszym jest, że każdy z nas może dać przykład. To czyn o nas świadczą! – dodała.

Gościem specjalnym, który miał swoje wystąpienie po zakończeniu debaty był Szymon Hołownia – dziennikarz, pisarz i publicysta, znany osobowość telewizyjna. Podzielił się on swoim doświadczeniem spotkania z ludźmi, które często opisuje w swoich publikacjach.

Pomysłodawcą dzisiejszej debaty była Fundacja KOLOROWO wraz z Łódzkim Klubem Tygodnika Powszechnego. Spotkanie odbyło się w ramach projektu: „100 lat Tożsamości Narodowej w Kulturze”.