Archidiecezja Łódzka
Niepodległość – Ekumenizm – Arena Młodych – konferencja prasowa metropolity łódzkiego
15:10 | 19.03.2018 | Wyświetleń: 1489 | Autor: ks. Paweł Kłys

O debatach „Polskość – Inspiracje – Obowiązki”, które będą przygotowaniem do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, o łódzkich inicjatywach ekumenicznych zaplanowanych na najbliższe miesiące oraz o wydarzeniu ewangelizacyjnym „Arena Młodych”, mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas konferencji prasowej, która odbyła się w domu biskupim 19 marca br.

Debaty przygotowujące do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, które rozpoczną się 26 marca odbywać się będą w domu biskupim, a do udziału w nich zostali zaproszeni ludzie, – którzy są chorzy na Polskę – czyli są ludźmi głębokiego patriotyzmu oraz ci, którzy są zdolni do rozmowy także z takimi osobami, którzy się z nimi dość istotnie różnią! – podkreślił arcybiskup. W pierwszej debacie udział wezmą prof. Karol Modzelewski oraz prof. Adam Strzembosz. – Seria spotkań ma wspólny tytuł „Polskość – Inspiracje – Obowiązki”, a zaczerpnięty został od K.C. Norwida, który przez wszystkich jest identyfikowany jako myśliciel głębokiego patriotyzmu. – dodał abp Ryś.

Po raz pierwszy w Łodzi, w okresie wielkanocnym (dokładnie 13 kwietnia) odbędzie się Droga Światła, która swymi korzeniami sięga początków zgromadzenia salezjanów, a której odnowicielem był Ojciec Święty Jan Paweł II. Nabożeństwo odbędzie się na ulicach Łodzi i będzie miało wymiar ekumeniczny. – Przejdziemy z kościoła naszych braci ewangelików reformowanych do kościoła luterańskiego z przystankiem, jakim będzie nasza katedra rzymskokatolicka. Na tej trasie będzie 14 stacji wielkanocnych. – podkreślił pasterz. Druga inicjatywa ekumeniczna, która będzie miała miejsce dopiero w grudniu, to będzie ekumeniczna pielgrzymka do Ziemi Świętej. – Wspólna pielgrzymka do źródła naszej wiary odbędzie się  3-10 grudnia, a o całym wydarzeniu poinformuje list księży biskupów bratnich Kościołów, który wkrótce zostanie ogłoszony. – zaznaczył łódzki pasterz.

Ostatnim tematem poruszonym na konferencji, było wydarzenie skierowane do młodych, jakim jest Arena Młodych. – Poprzez to spotkanie, chcielibyśmy poprowadzić młodych, do głębokiego przeżycia spotkania z Jezusem Chrystusem. – tłumaczył abp Grzegorz.  – Ufamy, że to się wydarzy, że to jest możliwe w tak dużej grupie i można tego doświadczyć w wymiarze indywidualnym i osobistym. – dodał. Arena Młodych jest to wspólne dzieło łódzkiego Kościoła i wspólnot, które się zaangażowały i przygotowały to wydarzenie.

Konferencję zakończyło indywidualne zadawanie pytań od przedstawicieli redakcji przybyłych na spotkanie w domu biskupim.