Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: wierzyć, to znaczy widzieć tak jak Bóg, to znaczy otrzymać wzrok od Jezusa!
23:18 | 11.03.2018 | Wyświetleń: 2811 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Wiara jest wzrokiem! Wiara jest szczególnym widzeniem świata i siebie. Jest widzeniem Boga, który jest aktywny w naszym życiu. Wiara jest widzeniem po Bożemu, na sposób Boży. << Nie tak widzi człowiek, jak widzi Bóg! >> Wierzyć, to znaczy widzieć tak jak Bóg! Wierzyć, to znaczy otrzymać wzrok od Jezusa! Patrzeć na świat Jego oczami! – mówił podczas liturgii metropolita łódzki.

Na dwa dni przed 5. rocznicą wyboru arcybiskupa Buenos Aires na biskupa Rzymu, który przyjął imię Franciszek, wierni Archidiecezji Łódzkiej wraz ze swymi biskupami zgromadzili się w łódzkiej katedrze, aby wspólnie dziękować za pięć lat posługi Ojca Świętego. Mszy świętej przewodniczył i kazanie wygłosił metropolita łódzki ks. abp Grzegorz Ryś.

Odnosząc się do niewidomego z ewangelii IV niedzieli wielkiego postu, pasterz Kościoła łódzkiego wskazał na to, że – wiara jest wzrokiem, który w tobie narasta pod warunkiem, że pójdziesz w drogę! Jeśli pójdziesz w drogę, zobaczysz i doświadczysz cudu! (…) Musisz iść w drogę! Słuchasz słowa, które cię posyła i na tej drodze widzisz jak Bóg jest wierny, jak Bóg dotrzymuje słowa!  – podkreślił.

– Zanurzasz się w Jezusie tak, że przejmujesz od Niego wzrok! Wtedy On jest dla ciebie pasterzem, a ty idziesz za Nim. Wiara staje się życiem. Nie jest tylko jakimś poglądem, nie jest przyjmowaniem takich czy innych twierdzeń! Wiara jest życiem! – zaznaczył arcybiskup.

Odwołując się do Abrahama, który czekał na narodziny syna obietnicy i był cierpliwy w oczekiwaniu pomimo swojego wieku, kaznodzieja zauważył – to nie jest prosta droga duchowa, to nie jest proste czekanie. Ale jeśli nie pójdziesz, to nie zobaczysz, że Bóg dotrzyma słowa! To nie zobaczysz wielkich dzieł Boga! – Abraham doświadczył słowa, które mu dał Bóg i mając 100 lat urodził mu się Izaak – obiecany syn. – mówił łódzki pasterz.

Podczas wieczornej liturgii obecni byli także katechumeni przygotowujący się do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego w Wigilię Paschalną. Po kazaniu miał miejsce obrzęd drugiego skrutinium, które poprowadził arcybiskup łódzki.

W czasie dziękczynienia po Komunii św. odśpiewano dziękczynne „Te Deum Laudamus” za 5 lat posługi Ojca Świętego Franciszka na stolicy św. Piotra w Rzymie.