Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: święty Józef jest patronem wyjątkowym i może nas bardzo wiele nauczyć
23:20 | 19.03.2018 | Wyświetleń: 2075

– Święty Józef jest patronem wyjątkowym i może nas bardzo wiele nauczyć. Niewątpliwie, na patrona diecezji został wybrany ze względu na przykład pracy jaki nam daje, stąd też zawsze na tej Mszy św. jest obecna reprezentacja świata pracy. Temat pracy dla tej diecezji, dla tego Kościoła jest jednym z tematów kluczowych! – mówił podczas odpustu św. Józefa w łódzkiej katedrze metropolita łódzki.

O sensie i znaczeniu pracy ludzkiej oraz o rodzinie, której patronem jest św. Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny mówił w homilii arcybiskup Grzegorz Ryś. – Praca jest po to, aby zapewnić rodzinie dobry, pomyślny byt! Czytania pokazują nam Józefa jako ojca rodziny! Ten patronat Józefa nad rodziną jest dziś dużo ważniejszy od tego nad pracą! To prawda, że już 30 lat w Polsce jest refleksją nad pracą, ale dziś najważniejszym pytaniem, które rozlega się jest pytanie o rodzinę. Najważniejszy spór, który dziś toczy się w świecie, to jest spór o rodzinę. Zapewne jest tak, że jednym z najważniejszych wymiarów ewangelii jaką trzeba dziś głosić jest ewangelia rodziny. – zauważył arcybiskup.

Kaznodzieja przypomniał, że św. Józef jest przykładem ojca i opiekuna, ale jest także wzorem dla wszystkich duchownych, którzy tak jak on mają – łączyć swoje ojcostwo z życiem w czystości, życiem dziewiczym! A jednak przyjmując jego dziewictwo Pan Bóg czyni go ojcem i to jego ojcostwo jest pomnożone i zwielokrotnione! – oddał pasterz.

– Maryja przekazuje pierwszeństwo w rodzinie Józefowi. – kontynuował. On ma pierwszeństwo w tym domu! Jozef jest tym, który ten dom tworzy!(…) Jezus widzi Józefa, który tworzy dom, a w jaki sposób go tworzy? Józef nic nie mówi, Józef całą ewangelię milczy. Milczenie Józefa jest bardzo zastanawiające. Z tego milczenia Józefa, z tego słuchania Boga, rodzi się cały kształt jego domu. Józef się nie pogubi, bo jest człowiekiem milczenia i słuchania Człowiekiem skupienia na Bogu. – zaznaczył łódzki pasterz.

– Chcecie sensownie budować swoje domy? Chcemy sensownie budować Kościół jako wspólnotę, jako dom, który jest domem dla nas wszystkich? Chcemy sensownie budować swoje kapłaństwo i ojcostwo celibatariuszy? Trzeba być człowiekiem milczenia, to znaczy zasłuchania w stosunku, do Boga!  – podkreślił kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup wręczył Złote i Srebrne Krzyże Zasługi. Nagroda ta została ustanowiona 25 marca 1998 dla uhonorowania osób zasłużonych dla Archidiecezji Łódzkiej. Od sześciu lat Metropolita Łódzki wręcza te nagrody w uroczystość św. Józefa, patrona Archidiecezji Łódzkiej.

Metropolita Łódzki wręczył także medale „Mater Verbi”. Jest to nagroda przyznawane przez redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela” od 1998 roku. Medale te są przyznawane osobom szczególnie zaangażowanym w dzieło wykorzystania środków społecznego przekazu w ewangelizacji oraz w budowanie kultury narodowej i postaw patriotyzmu.