Archidiecezja Łódzka
Wykład Rektorski ks. dra hab. Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego na Uniwersytecie Łódzkim
11:35 | 22.02.2018 | Wyświetleń: 3391 | Autor: ks. Paweł Kłys

„Tożsamość Europy, a chrześcijaństwo” to tytuł 24. Wykładu Rektorskiego, który w czwartek 22 lutego br. wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

– Bardzo dziękuję magnificencji za zaproszenie na Uniwersytet Łódzki. Gdy popatrzyłem na listę poprzedników byłem przerażony i zaszczycony, że w takiej sekwencji ludzi, pan rektor raczył mnie umieścić. – mówił podczas briefingu prasowego ks. dr hab. Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

Dzieląc się swoimi refleksjami dotyczącymi tematu tegorocznego Wykładu Rektorskiego arcybiskup Grzegorz podkreślił, że jest to temat niezwykle ważny, – gdyż ciągle wraca pytanie o tożsamość europejską oraz jakie miejsce w tożsamości europejskiej zajmuje chrześcijaństwo. Nie tylko jakie to miejsce mu się należy z racji historycznych i obiektywnych, ale na ile ta tożsamość dzisiaj tworzona i kształtowana chce pamiętać o chrześcijańskiej genezie. A jeśli nie chce pamiętać, to w jaki sposób ją przypomnieć, jakimi narzędziami? – pytał prelegent.

– Bardzo się cieszę, że ksiądz arcybiskup przyjął nasze zaproszenie, i że dziś możemy go gościć u nas na uniwersytecie. – mówił podczas powitania rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Antoni Różalski. Cykl Wykładów Rektorskich zapoczątkowany został na Uniwersytecie Łódzkim w 2010 roku. W roli prelegentów występują wybitne postaci życia naukowego, kulturalnego i religijnego. – Wykłady te są bardzo ważne dla nas – dla uczelni, gdyż jest to otwarcie uczelni na zewnątrz i jest to dla nas zaszczyt gościć wybitne postacie, wybitne osobistości na Uniwersytecie Łódzkim. – dodał rektor UŁ.

Wykład arcybiskupa Rysia został podzielony na dwie części. W pierwszej został zaprezentowany rys historyczny, w którym wykładowca zaznaczył, że Europa jako wspólnota świadoma siebie narodziła się wraz ze swoją chrystianizacją pomiędzy IV – VII wiekiem. – To jest pewna prawda, która wynika z uczciwego przeglądu źródeł. To nie jest prawda, która ma wymiar jakiś ideologiczny, nie kryje w sobie jakiejś innej intencji. Jest prawdą samą w sobie! – podkreślił wykładowca. W drugiej części wykładu zostało postawione pytanie: na ile ten początek w ludziach żyje? – Jan Paweł II odpowiedź na to pytanie zawarł w takim streszczeniu, w którym mówi: Europa ma wspaniałą historię, ale czy ma taką samą pamięć? Pamiętać, znaczy co innego niż mieć tylko historię! – zaznaczył arcybiskup.

Do udziału w wykładzie zaproszeni zostali profesorowie i wykładowcy łódzkich uczelni wyższych , studenci oraz wszyscy, których interesują zagadnienia historii Europy i jej chrześcijańskich korzeni.  W ciągu ostatnich siedmiu lat Wykłady Rektorskie na UŁ wygłosili m.in. Władysław Bartoszewski, Roger Penrose, Szewach Weiss, Vaclav Klaus, Jerzy Buzek czy Sławomir Lachowski.