Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś do księży seniorów: patrzcie na krzyż, bo w krzyżu objawia się moc i mądrość Boża
10:24 | 12.02.2018 | Wyświetleń: 2309 | Autor: ks. Paweł Kłys

Codziennie chwilę przed godziną 7:30 wchodzą do zakrystii, ubierają białą albę i stułę, a następnie idą do kaplicy, która jest sercem ich domu, aby tam wspólnie sprawować Eucharystią. Są jednak i tacy, którzy do kaplicy przychodzą lub przyjeżdżają na wózkach inwalidzkich, dzięki pomocy innych – sióstr zakonnych lub sanitariuszy. Jest także kilku, którzy do kaplicy już nie przychodzą, tylko pozostają w swoich pokoikach, przykuci do łóżka. Mowa oczywiście o kapłanach seniorach – mieszkańcach Domu Księży Emerytów – który znajduje się przy parafii św. Wojciecha na łódzkich Chojnach.

W poniedziałek 12 lutego wczesnym rankiem do DKE z wizytą przyjechał metropolita łódzki, aby wspólnie z księżmi seniorami celebrować Eucharystię, pochylić się na Słowem Bożym i udzielić im sakramentu namaszczenia chorych.

W rozważaniu  opartym o ewangeliczny tekst (Mk 8, 11-13) metropolita łódzki zauważył, że kiedy Pan Jezus mówi do faryzeuszy, że nie otrzymają już żadnego znaku, to nie mówi im, że już  nic im nie da, tylko że to co otrzymają, będzie objawieniem Boga w krzyżu! Patrzcie na krzyż, bo w krzyżu objawia się moc i mądrość Boża. – tłumaczył arcybiskup.

– Bóg nie jest magikiem. Bóg nie jest cudotwórcą. Bóg objawiony w Jezusie Chrystusie jest miłością! Miłością, mądrością i mocą objawioną krzyżu! Taka jest moc Boga, która się objawia w krzyżu, tak jest mądrość Boga, która się objawia w krzyżu, taka jest miłość Boga, która się objawia w krzyżu. – podkreślił.

Zaapelował także do kapłanów seniorów zebranych na liturgii! – Ważne jest, żeby się poddać temu, w jaki sposób Pan Bóg się nam objawia, żeby Mu dać swobodę, nie dyktować Mu jaki ma być! Nie podpowiadać Mu co ma robić! Nie jesteśmy od tego, żeby zmieniać tę rolę! Nie Pan Bóg się do nas dostosowuje, ale my do Niego! – zaznaczył arcybiskup

Po zakończeniu liturgii, wszyscy udali się do refektarza na wspólne kapłańskie i braterskie śniadanie.

Łódzki Dom Księży Emerytów przy ul. Wojciecha 3 został wybudowany w 2000 roku, aktualnie mieszka w nim 39 kapłanów, który po zakończeniu swojej posługi w parafiach, przebywają w nim na emeryturze. Dyrektorem DKE jest ks. kan. Robert Arndt.