Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: czas bez Boga jest czasem pustym
08:00 | 18.02.2018 | Wyświetleń: 2374 | Autor: Antoni Zalewski

„Czas bez Boga jest czasem pustym. Nic nie ma w tym czasie. Jezus przeżywa na pustyni czas, który jest pełny Boga i w tej obecności Boga wypełniają się wszystkie obietnice”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Metropolita Łódzki przewodniczył Mszy Św. sprawowanej w Ośrodku Rekolekcyjnym w Porszewicach. Od czwartku rekolekcje przeżywają tam katecheci Archidiecezji Łódzkiej.

W swojej homilii abp Ryś odwołując się do Ewangelii św. Marka zwrócił uwagę katechetom, że we fragmencie, mówiącym o pobycie Jezusa na pustyni, jest odnośnik do Księgi Hioba. „Księga Hioba zaczyna się od tego, że Bóg mówi o człowieku, że ma w nim upodobanie(…) Ten odsyłacz jest niezwykły w tym miejscu, bo Jezus idzie na pustynię i natychmiast jest kuszony. Kiedy Ojciec wypowiedział: mam w Tobie upodobanie, to szatan mówi: to ja sprawdzę. Czy to jest rzeczywiście tak, że taki człowiek, w którym Bóg może mieć upodobanie, to czy takie upodobanie jest z pokryciem?  ”- mówił Metropolita.

Dalej Ksiądz Arcybiskup wskazał, że Jezus jest tu pokazany jak Hiob, który zostaje poddany próbie. „Czy to upodobanie ze strony Boga, będzie miało pokrycie w faktach? Czy On rzeczywiście jest kimś wyjątkowy?(…) Pustynia jest potrzebna. Bóg ma w tobie upodobanie, bo każdemu z nas wyznaczył misję na jakąś miarę. Jesteśmy ludźmi wybrania Bożego. Bóg nas widzi jako swoje dzieci umiłowanie. To umiłowanie przekłada się też na zadanie jakie zleca. Za darmo?”- dodał.

Na pustyni wypełniają się wszystkie obietnice. Jezus przeżywa też na pustyni, że Bóg mu usługuje i to jest rozumienie królowania Boga jakie ma Jezus. „Bóg w ten sposób króluje, że służy. To jest  doświadczenie. Jak nie masz tego doświadczenia, że Bóg króluje w ten sposób, że ci służy, to nie potrafisz przekazać królowania Boga jako Ewangelii”- mówił abp Ryś.

Pustynia jest konieczna, aby nie głosić pustych teorii. To co przyjmuje, to przekazuje. „Odnajdujecie się w takiej logice, że możesz mówić tylko o tym, co doświadczyłeś?”- pytał abp Ryś.