Archidiecezja Łódzka
Konferencja naukowa o relacji chrześcijańsko-żydowskiej i obecności Żydów w Łodzi
13:18 | 17.01.2018 | Wyświetleń: 1954

Konferencją naukową poświęconą mieszkańcom Łodzi Wyznania Mojżeszowego, rozpoczęły się łódzkie obchody Dnia Judaizmu, który odbywa się 17 stycznia w Kościele katolickim w Polsce.

Konferencję naukową, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym, zainaugurował swoim wykładem zatytułowanym „Chrześcijanie wobec Żydów – wczoraj i dziś” abp dr hab. Grzegorz Ryś metropolita łódzki. – Wielu się wydaje, że dialog między Kościołem, a Judaizmem, jest dialogiem międzyreligijnym. Nie, to nie jest dialog międzyreligijny! – podkreślił w swoim wystąpieniu abp Ryś. Kościół prowadzi dialog międzyreligijny z Islamem, Kościół może prowadzić dialog międzyreligijny z Buddyzmem, ale nie prowadzi dialogu międzyreligijnego z Judaizmem. Nie, to nie jest to samo! Więzi jakie są pomiędzy Kościołem, a Izraelem są nieporównywalne z tymi, jakie nas łączą z wyznawcami innych religii. – zaznaczył w swoim referacie metropolita łódzki.

„Łódź żydowska. Od początku do dziś” – to tytuł drugiego wykładu, który zaprezentowała dr Joanna Podolska, Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. W swoim przedłożeniu zaprezentowała historię społeczności żydowskiej w Łodzi od momentu przybycia pierwszych żydów do miasta, poprzez jej rozwój do momentu zakończenia II Wojny Światowej. Przypomniała wiele różnych miejscach, które są związane z społecznością żydowską. – Szczególnym miejscem w życiu łódzkich żydów były synagogi, miejsca modlitwy i spotkania całej Wspólnoty Mojżeszowej. – mówiła autorka wykładu. Choć w naszym mieście zachowała się tylko jedna, było ich znaczenie więcej, a ich architektura wpisała się mocno w panoramę miasta. Niezwykłą rolę, ale także wielkie znaczenie w życiu naszego miasta, odegrały wybitne postacie społeczne, takie jak np. artyści – Artur Rubinstein, Julian Tuwim czy Artur Szyk. Ich obecność i działalność wpisała się złotymi zgłoskami w historii Łodzi. – dodaje Podolska.

Ostatni wykład noszący tytuł „Fenomen łódzkiego getta” przedstawił dr Adam Sitarek z Uniwersytetu Łódzkiego. – W swoim wykładzie chciałem przedstawić historię łódzkiego getta oraz to, jak kończyła się wielowiekowa obecność społeczności żydowskiej w naszym mieście. – mówi wykładowca UŁ. Była to historia zamkniętej społeczności więzionej na zaledwie 4 km. kw. powierzchni miasta, gdzie stłoczono prawie 200 tys. osób skazanych od tego momentu na zagładę. W wykładzie wspomniałem także o tragicznej postaci Mordechaja Chaim Rumkowskiego, który był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób z getta łódzkiego, wokół której narosło wiele mitów i legend, które nie do końca znajdują swoje potwierdzenie w faktach. – podkreśla prelegent.

Konferencja była jednym z trzech punktów tegorocznego Dnia Judaizmu, który obchodzony jest w Łodzi. Centralne uroczystości odbędą się o godz. 17:30 w namiocie, ustawionym  w miejscu dawnej Wielkiej Synagogi przy skrzyżowaniu Al. T. Kościuszki i ul. Zielonej w Łodzi.

Ostatnim punktem łódzkich obchodów będzie wieczorne spotkanie w Teatrze Nowym (ul. Więckowskiego 15), które będzie miało wymiar kulturalny. Spektakl „Fabryka muchołapek”, autorstwa i w reżyserii Andrzeja Barta to widowisko opowiadające o wielkości i upadku jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku. Widzowie wezmą udział w procesie nad Przewodniczącym Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie – Chaimem Rumkowskim. Procesie, który nigdy się nie odbył.

Dzień Judaizmu obchodzony jest w polskim Kościele Katolickim od 1997 roku. Został on wprowadzony przez Konferencję Episkopatu Polski i obchodzony jest corocznie 17 stycznia w przeddzień rozpoczęcia tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Celem Dnia Judaizmu jest ponowne odkrycie więzi pomiędzy judaizmem, a chrześcijaństwem, które z niego wyrasta.