Archidiecezja Łódzka
Arcybiskup łódzki w Kolegiacie łaskiej
22:32 | 31.01.2018 | Wyświetleń: 2701 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Miejsca Maryjne są bardzo kluczowe w Kościele, bo to od Niej uczymy się co jest ważne w Kościele. My się od Niej uczymy życia z Bogiem tak blisko, tak zwyczajnie, tak prosto, a jednocześnie w doświadczeniu Jego mocy. – mówił arcybiskup łódzki.

Z wizytą do Kolegiaty Łaskiej udał się w ostatni dniu stycznia arcybiskup Grzegorz Ryś metropolita łódzki, aby nawiedzić i modlić się w najstarszym sanktuarium Archidiecezji Łódzkiej, gdzie od wieków czczony jest wizerunek Matki Bożej Łaskiej.

W Mszy świętej sprawowanej w kaplicy cudownego wizerunku Maryi wraz z arcybiskupem łódzkim uczestniczyli kanonicy łaskiej kapituły oraz kapłani z dekanatu łaskiego.

W homilii metropolita łódzki wskazał na zaznaczenie Maryi w życiu wspólnoty Kościoła. – Nie bez powodu mówimy, że Kościół powinien się zapatrzeć w Maryję, i że każdy uczeń, że każdy wierzący, powinien patrzeć w Maryję. Od Niej uczyć się wszystkich postaw wiary! Dlatego, że nikt z ludzi nie znał Jezusa z bliska tak jak ona. Oni mówi, że Go znają, bo wiedzą, że jest cieślą i znają jego rodzinę. Ona znała go tysiąc razy lepiej niż oni. (…) nikt Go nie znał w takiej szarości, takiej powszedniości. Nikt Go nie znał tak jak Ona.- zaznaczył kaznodzieja.

Zauważył, że dzisiejszy człowiek poszukuje Boga w nadzwyczajnościach i to w nich, chce odnaleźć Boże działanie! A Maryja – na co wskazał metropolita – jest tą, która pokazuje nam, że można Go znaleźć żyjąc z Nim pod jednym dachem 30 lat. Żyjąc z Nim dzień w dzień, noc w noc, w takiej zwyczajności. – podkreślił celebrans.

– Istota wiary polega na tym, by poddać się działaniu Boga! Nie tylko zachwycić się, nie tylko się zdumieć, tylko poddać się Jego działaniu w tym, co najprostsze, co zwyczajne, co bliskie, co znajome, co już słyszane, co już widziane, co już przeżyte. Poddać się temu! Nie szukać nowości. Nie ma ważniejszych miejsc działania Boga w naszym życiu niż te, które są dla nas znane od dawna. – tłumaczył metropolita łódzki.

Po zakończeniu liturgii został odśpiewany Apel Jasnogórski i dokonano zasłonięcia cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskiej.

Późnogotycka Kolegiata Łaska została wybudowana dzięki wielkim staraniom, zaangażowaniu i funduszom prymasa Jana Łaskiego, który konsekrował tę świątynię w październiku 1515 roku. Wyjątkowość tego kościoła, została doceniona poprzez wyniesienia go w tym samym roku do godności kolegiaty i ustanowienia dla niej trzech prałatów i sześciu kanoników. Prymas Łaski wyposażył też tę świątynię fundując cenne naczynia liturgiczne, bogato zdobione szaty, sprzęty kościelne oraz księgi liturgiczne.

Najcenniejszym darem, jaki Prymas Jan Łaski ofiarował kościołowi łaskiemu, jest skarb otoczony szczególnym kultem od pierwszej połowy XVI w. – alabastrowa płaskorzeźba w kształcie tonda, przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Tondo to, o średnicy 40 cm, jest jednym z najpiękniejszych dzieł włoskiego renesansu w Polsce. Wykonane zostało pod koniec XV w., prawdopodobnie w pracowni włoskiego artysty Andrea delia Robbia, który specjalizował się w rzeźbieniu w lazurowej terakocie. Prymas Polski Jan Łaski przywiózł tę rzeźbę w październiku 1515r. z Rzymu, gdzie przebywał na Soborze Laterańskim V. Był to dar papieża Leona X. Potwierdza to m.in. zapis z 1531 r., zawarty na kartach księgi Bractwa Różańcowego przy kolegiacie łaskiej, który informuje: Anno Domini 1531 obraz Panny Maryj w kościele łaskim z kamienia głazowego robiony, której był przyniósł sławny pamięci nieboszczyk Jan Łaski arcybiskup Gnieźnieński, fundator tego kościoła łaskiego . . .

24.09.2005 r. arcybiskup Władysław Ziółek ustanowił kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej. 25.09.2005 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji Matki Bożej Łaskiej z Dzieciątkiem. Korony zostały pobłogosławione 18.08.2002 r. na Błoniach Krakowskich przez błogosławionego Jana Pawła II.